Sezgin Baran Korkmaz davasında sıcak gelişme: Tarih verildi

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Sezgin Baran Korkmaz davasında jüriyle yargılamanın 30 Ekim 2023'te yapılacağını duyurdu.

Sezgin Baran Korkmaz davasında sıcak gelişme: Tarih verildi

ABD’nin Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde tutuklu olarak yargılanan Sezgin Baran Korkmaz'ın davasında sıcak bir gelişme yaşandı.

Halk TV'de yayınlanan Şule Aydın'ın sunduğu Kayda Geçsin programında, iş insanı Sezgin Baran Korkmaz duruşmasına video konferans aracılığıyla katılan CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın, Korkmaz duruşmasıyla ilgili aktardıkları paylaşıldı.

TARİH VERİLDİ

Korkmaz'ın jüriyle yargılanmasının 30 Ekim 2023'te başlayacağı, yaklaşık 3 hafta süreceği, hakimin söylediği üzere Savcılığın Korkmaz ile ilgili dava dosyasına koyduğu 2 buçuk milyon adet belge olduğu ifade edildi.

Bir süre sonra ise Özcan sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

Biraz önce Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili duruşmaya video konferans aracılığıyla katıldım. Jürili yargılama 30 Ekim 2023’de başlayacak. Yaklaşık 3 hafta sürecek. Hakim’in söylediği üzere Savcılık’ın SBK ile ilgili dava dosyasına koyduğu 2.5 milyon adet belge var.

NE OLMUŞTU?

‘Kara para aklama’ suçlamasıyla Türkiye’de soruşturulan Korkmaz, tutuklama kararı çıktıktan sonra Aralık 2020’de yurt dışına gitmiş, hakkında ABD’de de bir dava bulunan Korkmaz, 19 Haziran’da ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine Avusturya’da tutuklanmıştı.

Korkmaz’ın davasının görüldüğü Wels Mahkemesi, Türkiye’nin iade talebini Ağustos 2021’de, ABD’nin iade talebini ise 1 Mart 2022’de kabul etmişti. Mahkeme her iki ülkeye de iade kararı verdiği için dosya Avusturya Adalet Bakanlığı’na gitmişti. Bakanlık Korkmaz’ın ‘öncelikli olarak’ ABD’ye iade edilmesine karar vermişti.

Korkmaz, 15 Temmuz’da ABD’ye iade edilmişti.

Etiketler
Sezgin Baran Korkmaz ABD Yurter Özcan