Dijital tecrit uygulanıyordu: Sedat Peker için BAE'ye mektup

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, Londra'daki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçiliği'ne giderek organize suç örgütü lideri Sedat Peker'le ilgili bir mektup bıraktı.

Dijital tecrit uygulanıyordu: Sedat Peker için BAE'ye mektup

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Danışmanı Turhan Çömez, Londra'daki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçiliği'ne gitti ve Sedat Peker'in konuşmasının Türkiye açısından neden önemli olduğunu anlatan eden bir mektup bıraktı.

İYİ Partili Turhan Çömez, beraberinde 2 avukatla birlikte Londra'da BAE Büyükelçiliği'ne giderek BAE Devlet Başkanı Halife bin Zayid El Nahyan'a bir mektup bıraktı.

"TECRİT KALDIRILSIN" TALEBİ

Halk TV'nin haberine göre; mektupta, Sedat Peker'e uygulanan dijital tecritin kaldırılması talep edildi. Çömez, "Şüphesiz Sedat Peker, tartışmalı bir kişilik olsa da bugün vereceği bilgiler, Türkiye'de var olan birçok yolsuzluk, hukuksuzluk ve hatta rezillik diyebileceğimiz şeyleri ortaya çıkartabilmek için önemli şeyler" diyerek, Peker'in konuşması için izin istedi.

Çömez, yanıtın olumlu olacağına inandığını söyleyerek, "Umarız Türkiye'de hukuk olması gerektiği gibi işler ve Sedat Peker eğer kendisi ile ilgili davalarda hesap vermesi gereken şeyler varsa verir ya da hukukun gereği neyse o yapılır ama sahip olduğu bilgileri, Türkiye ve Türk devleti alır kullanır" dedi.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker, uzun bir süre BAE'de Youtube üzerinden videolar yayınlamış, o videolarda siyaset-mafya ilişkilerine ilişkin önemli iddialar ortaya atmıştı.

İddiaların hiçbiri yalanlanmazken, birçoğu bağımsız gazetecilerin araştırmaları ya da tanık ifadeleriyle doğrulanmıştı. Peker, video yayınlamaya geçen yaz son vermişti.

Bu süreçte Türkiye ve BAE istihbaratlarının görüşme halinde oldukları belirtilmiş ve iki ülke normalleşmesinde Peker'e mutlak tecrit uygulanmasının pazarlık unsurlarından biri olduğu öne sürülmüştü. Geçtiğimiz haftalarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, BAE'ye gitmiş, Peker ise söz konusu ziyarette kendisinin iadesine ilişkin talebin ele alındığını söylemişti.

Etiketler
Sedat Peker Turhan Çömez Birleşik Arap Emirlikleri İYİ Parti