Akif Beki: AK Parti Moskova İl Başkanı söylemez bunları, 'Jelibon madeni bulundu' haberleri bile daha gerçekçi

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Rusya’nın Türkiye’de 'doğalgaz merkezi' önerisiyle ilgili spekülasyonlara değindi: "AK Parti Moskova İl Başkanı olsa yine söylemezdi bunları. 'Jelibon madeni bulundu' haberleri bile daha gerçekçi kalır yanında."

Akif Beki: AK Parti Moskova İl Başkanı söylemez bunları, 'Jelibon madeni bulundu' haberleri bile daha gerçekçi

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, "Bundan sonra Avrupa'nın enerji konusundaki muhatabı Türkiye. Türkiye, İran'dan, Azerbaycan'dan, Katar'dan ve Rusya'dan aldığı gazları karıştırarak Avrupa piyasalarına sunacak. Fiyat da Türkiye'de belirlenecek. Yani artık vana bizim elimizde" şeklindeki ifadesinden dolayı Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas'ı eleştirdi.

"Putin; ‘gaz benim değil mi, istediğime verir istemediğime vermem’ demiyor. Ama kendisine tanımadığı ayrıcalığı, Erdoğan’a tanımış gibi bir hava estiriliyor" diyen Beki, şöyle devam etti:

"Farfara bir Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, ilk gazı vermişti. Güya 'Sayın Putin, AB’nin yaşam anahtarını Sayın Cumhurbaşkanımız’a biraz önce teslim etti'ydi. Hatta 'Mesaj net: Gaz mı, petrol mü, tahıl mı istiyorsunuz! Beni değil Sayın Erdoğan’ı ve Türkiye’yi ikna edin' demiş oluyordu.

'BİR DE UYDURMA ALT YAZIYLA PUTİN VIDEOSU ÇIKARILDI'

Tüm haklarının bize geçtiği, Putin’den aldığımız yetkiyle tipini beğenmediğimize Rus gazını satmayabileceğimiz balonu, bunla kalmadı. Bir de uydurma alt yazıyla bir Putin videosu çıkarıldı. Sağlam olsun diye...

Putin’e, bombastik şeyler söyletiliyor. Tüm Rus gazını Türkiye’ye taşıyacağı, babasının malı gibi istediğine istediği fiyattan satsın diye sadece Türkiye’ye gaz vereceği, başkasına zırnık koklatmayacağı ve Batılı ülkelerin muhatabının artık Türkiye olduğu şeklinde uçuk, ham hayallerle dolu.

'JELİBON MADENİ BULUNDU' HABERLERİ BİLE DAHA GERÇEKÇİ'

AK Parti Moskova İl Başkanı olsa yine söylemezdi bunları. ‘Jelibon madeni bulundu’ haberleri bile daha gerçekçi kalır yanında, o kadar inanılmaz. Rusya’nın kendi gazı üstündeki yetkileri, bir üfürükle bize devrettirildi. Şişirildi ve uçuruldu balon.

Sabah başyazarı Barlas, ‘duy da inanma’ demedi. Dünkü yazısında, sevinçten havalara uçup şu zafer çığlıklarını atıyordu:

'Bundan sonra Avrupa’nın enerji konusundaki muhatabı Türkiye. Türkiye, İran’dan, Azerbaycan’dan, Katar’dan ve Rusya’dan aldığı gazları karıştırarak Avrupa piyasalarına sunacak. Fiyat da Türkiye’de belirlenecek. Yani artık vana bizim elimizde.'

'KİM BARLAS'I SUÇLAYABİLİR?'

Fakat ‘sana yalan, bana gerçek’ rahatlığıyla esip savurduğu için kim, Barlas’ı suçlayabilir! Hepsi, İletişim Başkanlığı yüzünden. Haftanın yalanlarını patlatan Dezenformasyon Bülteni’ne alsalar o da yutmazdı bu zokaları.

Putin, Rus gazını alsınlar diye Avrupa’ya dil döküyor. ABD’den daha ucuza satma ve siyaseti karıştırmama sözleri veriyor. İsterlerse Türkiye’de büyük bir gaz merkezi kurmayı dahi teklif ediyor.

'EFSANE, KIŞ GELMEDEN ÇÖKTÜ'

Avrupa bu kışı atlatamayacak, Putin’e yalvaracaktı. Halbuki efsane, kış gelmeden çöktü. Yine de hala Putin’in; Avrupa’ya karşı gaz silahını bize kullandıracağı, Batı’yı bize yalvartacağı mavalları okunuyor. Sormazlar mı; o ki kullanılabiliyordu, kendi niye kullanmadı? Çocuk kanmaz bu dolduruşlara. (...)"

Yazının tamamı.

Etiketler
Akif Beki Rusya Maden Türkiye AK Parti