Halkbank davasında yargılanan Hakan Atilla'dan çarpıcı Erdoğan iddiası!

ABD'deki Halkbank davasından yargılanan Hakan Atilla, gazeteci Cüneyt Özdemir'e davayla ilgili konuştu. Atilla, çarpıcı iddialarda bulundu.

ABD'de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye'ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'ne getirilen Hakan Atilla, gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Cüneyt Özdemir'in, “Kitabınızın 142. sayfasında şöyle bir ifade kullanıyorsunuz, ‘Suçsuzum dediğimde benim üzerinden başkalarına ulaşmayı düşünüyorlar ve suçsuzum dediğimde 'Yukarıdakileri istiyoruz' cevabını vermişler’, yukarıdakilerden kimi anladınız?” sorusuna, "Benim anladığım o zamanın ilgili bakan, başbakan ya da en üst düzey kamu görevlisi" yanıtını verdi.

Özdemir, Atilla’ya ”Recep Tayyip Erdoğan'a mı ulaşmak istediklerini anladınız" sorusunu yöneltti.

Atilla bu soruya ise şöyle cevap verdi:

"İsim olarak zikretmediler ama anlamak için alim olmaya gerek yok. Çünkü işin gidişatı oraya bağlanıyor."

HALKBANK DAVASI

Halkbank davası, Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi tarafından açılan New York'taki bir İran yaptırım davasıdır. Halkbank'ta bir yönetici olan Mehmet Hakan Atilla, İranlı işadamı Rıza Zerrab ile ABD'nin yaptırımları tarafından yasaklanan İran ve diğer İranlı kuruluşlar adına işlem yapmak için ABD finans sistemini kullanarak komplo kurmak ve bu işlemlerin gerçek doğasını gizleyerek ABD finans kuruluşlarını dolandırmakla suçlandı. Atilla, banka dolandırıcılığı ve ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları ihlal eden komplolardan suçlu buldu.

HALKBANK'A YÖNELİK SUÇLAMALAR NELER?

Halkbank 20 milyar dolar dolandırıcılığa aracılık etmekle suçlanıyor

İtirafçı olan Zarrab'ın İran'a yasa dışı yollarla para taşıdığı suçlamasıyla 2016 yılında tutuklanmasının ardından başlayan hukuki süreçte New York Güney Bölge Savcılığı, Ekim 2019'da Halkbank hakkında dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçları içeren bir iddianame hazırladı.

Halkbank, ABD'nın İran'a uyguladığı finansal yaptırımları delmek amacıyla kurulan paravan şirketlerin 20 milyar dolara varan işlemlere aracılık etmek ve olası yaptırımları engellemek amacıyla ABD Hazine Bakanlığı'nı yanıltmakla suçlanıyor.

Halkbank davasının 45 sayfalık iddianamesinde Reza Zarrab ve İran'a yönelik ambargoyu delmekten suçlu bulunarak 32 ay hapis cezasına çarptırılan Hakan Atilla'nın yanı sıra eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankanın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ile eski Dış Operasyonlar Müdürü Levent Balkan'ın isimleri de suç ortağı olarak geçiyor.

HALKBANK NEYİ SAVUNUYOR?

Halkbank'ın açtığı temyiz davası nisan ayında görülmüştü.

Halkbank avukatları, bu davanın ''emsalsiz'' olduğunu, ABD tarihinde savcılığın ilk kez yabancı bir devlete karşı dava açtığını belirterek, bankanın "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" kapsamında yargılanamayacağını savunmuş ve dokunulmazlığı hasebiyle Halkbank'ı yargılamanın Türkiye'yi yargılamak ile "eşanlamlı" olduğunu iddia etmişti.

Halkbank'ın "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" kapsamında ABD'de yargılanamayacağı gerekçesiyle temyiz mahkemesine yaptığı başvurunun ardından, üç yargıçtan oluşan heyet, tarafların argümanlarını dinlemişti.

Halkbank'ın avukatı Simon Latcovich, bu davanın ''emsalsiz'' olduğunu, ABD tarihinde savcılığın ilk kez yabancı bir devlete karşı dava açtığını ancak bankanın "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" kapsamında yargılanamayacağını savundu.