Korkusuz yazarı Can Ataklı, Diyarbakır annelerini yazarak, iktidara şu soruyu sordu: "O anneler, iktidara dönüp “Çocuklarımızı öldürmeyin” deseler cevabınız var mı?"

Ataklı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

Diyarbakır'da evlatlarını dağdan kurtarmaya çabalayan annelerin mücadelesini dün de yazmıştım.


Ancak bu eylemin iktidar destekli olduğunu, iktidarın kendi işini yapmak yerine anneleri istismar ettiğini de belirtmiştim.


Nitekim iktidar, bu konuda bir çaba harcamak yerine eylemi büyütmeyi, bununla birlikte toplumun her kesimini de germeye çalışıyor.
Yandaş tetikçi medya, “Kim annelerin yanında, kim henüz sessiz” kampanyaları ile adeta cadı avında.
Annelerin acısını elbette biliyoruz.
Ancak bugün bu eylemi istismar etmeye çalışan iktidar ve yandaşlarına küçük bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.
Hemen her gece ya AKP Genel Başkanı, ya İçişleri Bakanı, ya Milli Savunma Bakanı ya da Genelkurmay, “öldürülen terörist sayısını” açıklıyor.
Bu teröristlerin nasıl öldürüldüğünü bilmiyoruz.
Ama anladığımız kadarıyla örneğin bir mağara bombalanıyor veya bir konvoya havadan ateş açılıyor ve teröristler etkisiz hale getiriliyor. Belki o öldürülen teröristler arasında, o annelerden birinin de çocuğu var, bunu biliyor musunuz?
Etkisiz hale getirildiği ilan edilen teröristler arasında, PKK'nın kaçırdığı çocuklar da olabilir.


Bu ayrıntıyı kimse bilmediği gibi, kimse merak da etmiyor.
Sadece sayıya bakıyor ve “Gebersinler, leşlerini de köpeklere yedirsinler” türü ilkel duyguları ortaya çıkaranları görüyoruz.


Sonuç olarak şunu söyleyeyim: Acılı anneleri istismar etmenin sonuçlarını hesaplamak kolay değildir. O silah bir gün, bir anda ters de tepebilir.