Uzmanı açıkladı: Konut fiyatları düşecek mi?

Adıyaman İnşaat Müteahhitleri Derneği (ADİMDER) Başkan Yardımcısı Mehmet Bağcı, inşaat sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi. Bağcı, konut fiyatlarında gerileme beklemediklerini açıkladı.

Uzmanı açıkladı: Konut fiyatları düşecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 184,6 oranında artarak rekor kıran Konut Fiyat Endeksi (KFE), eylülde yıllık bazda yüzde 189,2 arttı.

Konut fiyatlarına ilişkin İHA'ya konuşan Yüksek Şehir Plancısı olan ADİMDER Başkan Yardımcısı Mehmet Bağcı, "Konut satışları ve fiyatlarının gerileyeceğini düşünmüyorum. Ancak küçük bir ihtimalde olsa duraklama yaşanabilir. Bunun birkaç sebebi var. İlk olarak insanların barınma ihtiyacı bitmeyecektir. Türkiye’deki ev sahipliliği oranına baktığımızda gerileme yaşandığı bilinmektedir. Dolayısıyla barınma ihtiyacı oldukça satışın tıkanma ihtimali söz konusu değildir. Ancak ekonomik kriz maliyetleri ve konut fiyatlarını arttırırken, alım gücünü düşürmüştür. Fiyatlarda ve alımda azalma olmayacaktır ama artış oranı 2023 için düşebilir" dedi.

"KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ OLACAĞINI ÖNGÖRMEKTEYİM"

Maliyetlerdeki artışa dikkat çeken Bağcı, " İnşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Eylül ayında geçen yıla göre yüzde 119,8 arttı. Bu artıştaki temel neden enerjideki fiyat artışı ve diğer etkenlerdir. Zira çimento, cam, mobilya gibi pek çok sektörde doğalgaz ve elektrik, toplam maliyetler içinde önemli bir paya sahip. Dolayısı bu verileri de düşündüğümüzde inşaat fiyatlarında düşme ihtimalini görmemekle birlikte, artış olacağını öngörmekteyim" ifadelerini kullandı.

"KONUT KREDİSİ DÜŞTÜĞÜNDE YUKARI YÖNLÜ FİYATLAMA OLACAKTIR"

Bağcı, "Konut kredisi oranı düştüğünde talep artacağından, yapı stoku birikmemiş illerde yukarı yönlü bir fiyatlama olacaktır. Ancak konut stoku birikmiş illerde bu oran daha yavaş olacaktır. Çünkü arz-talep dengesi fiyatı belirleyecektir. Arz sabit olduğundan talep fiyatları arttıracaktır" diye konuştu.

Etiketler
Adıyaman Hitler Konut