Bakan Varank anlattı: Erdoğan kabinede 'Bu böyle olmaz, asgari ücrete zam yapmamız lazım' demiş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısında "Arkadaşlar bu böyle olmaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete zam yapmamız lazım" dediğini aktardı.

Bakan Varank anlattı: Erdoğan kabinede 'Bu böyle olmaz, asgari ücrete zam yapmamız lazım' demiş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde Küpeliler Sunta Fabrikası'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücretle ilgili görüşlerini paylaştı. 

Erdoğan'ın kabine toplantısında "Arkadaşlar bu böyle olmaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete zam yapmamız lazım ki sabit sabit gelirli vatandaşlarımız bu enflasyon altında bu kadar ezilmesinler" dediğini aktaran Varank, hayat pahalılığına dair de şunları söyledi: 

'BU ÜLKE ENFLASYONU İLK DEFA MI GÖRÜYOR?'

"1960'lardan beri asgari ücret uygulaması bu ülkede var. Bu ülke enflasyonu ilk defa mı görüyor? 2000 yılından önceyi bir değerlendirin. Yüzde 80, yüzde 200 enflasyonları yaşadık ama o zaman hiçbir iktidar 'Temmuz ayında enflasyonu güncelleyeyim, emekçi kardeşlerimizin biraz olsun işlerini kolaylaştırayım' demedi ama biz bunu dedik, enflasyona ezdirmemek için asgari ücreti güncelledik. Ocak ayında da inşallah sabit gelirli vatandaşlarımızın işine yarayacak bir zammı onlara yapmış olacağız. Emekçilerimizin hakkını vermek için de gayret göstereceğiz." 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Erdoğan'ın ısrarı sonucunda Eylül 2021'den itibaren dört ay boyunca faiz indirimi yoluna gitmişti. O tarihlerde 8.30 dolaylarında olan dolar/TL kuru, süreç içerisinde 18 seviyelerine gelmiş; 'kur korumalı mevduat hesabı' adımıyla gerilese de birkaç ay içerisinde aynı noktaya geri dönmüştü.

Türk lirasındaki değer kaybı, vatandaşlara her geçen gün daha da artan hayat pahalılığı olarak yansıyor.