Kuyumculardan altın fiyatları tahmini: Yükseliş sürecek mi?

Küresel ekonomide altın yükselişe geçerken, Çin ve ABD arasındaki 'Tayvan gerilimi' dövizin altına dönüşünü etkiledi. Altın fiyatlarına ilişkin konuşan Kuyumcu Mustafa Aslan ise, "Önümüzdeki günlerde de gözle görünür oranda artacak" ifadelerini kullandı.

Kuyumculardan altın fiyatları tahmini: Yükseliş sürecek mi?

GERÇEK GÜNDEM - Geçen hafta FED'in faiz oranları ile euro ve dolar bazında altına yatırım yapan yurttaşlar fırsatları değerlendirirken, döviz bazında yüzde 3 yükselişe geçen altın fiyatları Türk Lirası bazında yüzde 8'lik artış gördü.

Altın piyasasındaki değişikliğin en büyük nedenlerinden birisinin de Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki Tayvan gerilimi olurken, gerilimin tırmanmasıyla birlikte altın piyasası son bir ayın en yüksek seviyesini de görmüş oldu.

FED ETKİSİ

Öte yandan dolardaki rallinin tersine dönmesi ve küresel ekonomiye ilişkin artan korkular altın fiyatlarını artıran bir başka gelişme oldu.

Önceki hafta temmuz ayı içinde FED'in 100 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentileriyle ons başına bin 680 dolara kadar gerileyen altın piyasasında FED'in açıklamasının ardından agresif tutumun yavaşlayacağı beklentileri ile düşüş sona ermişti.

"GÖZLE GÖRÜNÜR ORANDA ARTACAK"

Altın fiyatlarına ilişkin İHA'ya konuşan Kuyumcu Mustafa Aslan, "Geçen haftalarda da bahsetmiştik. Altın Dolar ve Euro’ya karşı yükselişe geçmişti. TL bazında da zaten yüzde 8 oranında da yükseliş kaydedildi. Zannediyorum bu jeopolitik sebepler ve FED’in aldığı kararlarla birlikte önümüzdeki günlerde de gözle görünür oranda artacak" ifadelerini kullandı.

"YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK"

"Altının her düşüşte alım fırsatının olduğunu yeğliyoruz" diyen Aslan, "Önümüzdeki aylarda da altın yükselişini sürdürecek. Altın döviz oranında yaklaşık yüzde 3 oranında artış kaydetti. TL bazında da yaklaşık yüzde 8 oranında kaydetti. Bu yükselişin önümüzdeki yıllarda da özellikle Tayvan konusunu dikkate alırsak yükselişini sürdüreceğini düşünüyoruz" dedi.

Etiketler
Tayvan Altın