Dolar durdurulamıyor, Türk lirası eriyor! Bir 'rekor' daha

Dolar/TL kurundaki yükseliş Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı vereceği beklentisi ve ekonomik verilerin baskısıyla sürüyor.

Dolar durdurulamıyor, Türk lirası eriyor! Bir 'rekor' daha

Dolar kuru haftanın ikinci işlem gününe de yükselişle başladı.

Hafta sonu sığ piyasada ABD enflasyonunun beklentiyi aşmasıyla 10 TL'yi bandını kıran dolar/TL, 16 Kasım sabahı yükselişini sürdürerek 10.2160 ile yeni tarihi zirvesine ulaştı. Dolar öğlen saatleri itibariyle 10,17 lira seviyesinde seyrediyor.

Euro da 11.62'yi aştı. Gram altın fiyatı 610 TL üzerini gördü.

Habertürk'ün aktardığına göre; analistler TCMB'nin perşembe günkü kritk faiz kararı öncesinde 100 bp indirim beklentisi ile kasım ve aralık aylarındaki dış borç ödeme takviminin TL üzerinde baskı yarattığını belirtiyor.

Doları diğer kurlardan daha hızlı yukarı çeken bir diğer etken ise ABD enflasyon verisi sonrası oluşan parite etkisi olarak gösteriliyor.

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında ABD'de aylık enflasyon yüzde 0.6'lık beklentiyi aşarak 0.9 gelmiş gelmiş ve yıllık enflasyonda öngörülerden 0.4 puan saparak yüzde 6.2 olarak gerçekleşerek ABD'de son 30 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçmişti.

Fed'in bu durum nedeniyle daha erken faiz indirimine başlayabileceği endişesiyle dolar endeksi 95.5 bandına yükselirken, küresel çapta değerlenirken euro/dolar paritesi de 1.16 seviyelerinden 1.13'lere kadar düştü.

Richmond Fed Başkanı Barkin ise faiz artırmaya başlamadan önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu yineledi. Barkin, "Barkin, "Enflasyonun normal seviyelere geri gelip gelmeyeceğini, iş gücü piyasasında toparlanmanın hızlanıp hızlanmadığını değerlendirmek için birkaç ayımız daha olduğunu umuyorum." şeklinde konuştu.

Etiketler
Faiz Merkez Bankası Rekor Türk Lirası