13 yıl sonra bir ilk: Erdoğan, Paşinyan ile bir araya geliyor

27 AB üyesi ve birliğe üye olmayan 17 Avrupa ülkesinin katılacağı Avrupa Siyasi Topluluğu'nun ilk zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

13 yıl sonra bir ilk: Erdoğan, Paşinyan ile bir araya geliyor

Toplantıyı organize eden Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin verdiği bilgiye göre, AST'nin ilk buluşmasına davet edilen AB üyesi olan ve olmayan 44 Avrupa ülkesinden 43'ünün lideri katılımını teyit etti. Sadece Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen meclis çalışmaları nedeniyle katılamayacağını bildirdi.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması öngörülüyor. Erdoğan'ın saat 13.00'teki açılış oturumunun ardından düzenlenecek yuvarlak masa toplantılarında yer alması, "barış ve güvenlik" konulu yuvarlak masa toplantısına Fransa ve Ukrayna gibi ülkelerin liderleriyle katılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıca bazı liderlerle ikili görüşmeler yapması öngörülüyor. Planlanan görüşmeler arasında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in yanı sıra AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Dönem Başkanı Çekya'nın Başbakanı Petr Fiala ile üçlü toplantı da bulunuyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in toplantıya video konferans yöntemiyle katılması, Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'ın ise Prag'a gelmesi planlandı.

AST fikri ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından mayıs ayında ortaya atılmıştı. Toplantının, AB ötesinde ve Avrupa genelinde bir siyasi tartışma platforma olması isteniyor. AB yönetimi de fikri destekliyor.

Bugünkü toplantıda özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla başlayan savaşın, enerji krizi, enflasyon, gıda krizi gibi Avrupa'ya ve dünyaya yayılan etkilerinin nasıl azaltılacağı gibi konuların ele alınması bekleniyor.

AB yetkilileri, toplantının nasıl bir katma değer yaratabileceğini açıklarken Kovid-19 salgını örneğini gösteriyor.

13 YIL SONRA BİR İLK: TÜRKİYE VE ERMENİSTAN LİDERLERİ GÖRÜŞECEK

Prag'da yapılacak zirveninin dikkat çekici noktalarından biri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın yapacağı ikili görüşme olacak.

Bu görüşme iki ülke liderinin 13 yıl sonra ilk kez bir araya gelmesi anlamına geliyor.

İki ülke arasında üst düzey görüşme son olarak dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2008'de Türkiye-Ermenistan maçını izlemek için Erivan gitmesi ve ardından ikinci maç için 2009'da dönemin Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Bursa'ya gelmesiyle gerçekleşmişti.

İki liderin görüşmesinde gündemin normaleşme süreci ve Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmalar olması bekleniyor.

Erdoğan'ın Paşinyan'ın ardından Aliyev ile de bir görüşme yapması bekleniyor.

Armenpress'in haberine göre, Paşinyan ise Aliyev, Macron ve Michel ile bir dörtlü görüşme yapacak.

Etiketler
Ermenistan