AİHM'den 'Osman Kavala' açıklaması: 11 Temmuz'u işaret ettileri

AİHM Büyük Dairesi, Osman Kavala davasının 11 Temmuz 2022 tarihinde "açık olarak görüleceğini" duyurdu.

AİHM'den 'Osman Kavala' açıklaması: 11 Temmuz'u işaret ettileri

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Osman Kavala davasıyla ilgili açıklama yaptı.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, AİHM Büyük Dairesi, Osman Kavala davasının 11 Temmuz 2022 tarihinde saat 11.00'de Strasbourg'daki AİHM binasında "açık olarak görüleceğini" duyurdu.

AİHM’in 17 hakimden oluşan Büyük Dairesinin vereceği bu karar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin 10 Aralık 2019 kararının uygulanmamasını takiben ihlal prosedürü başlatarak davayı AiHM’e göndermesi sebebi ile verilecek.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

Türk iş insanı Mehmet Osman Kavala 2 Ekim 1957, Paris’te doğdu. 1990’ların başından beri birçok sivil toplum kuruluşuna destek olan Kavala, 2002’den beri kar amacı gütmeyen bir kültür kurumu olarak faaliyetlerini sürdüren Anadolu Kültür’ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Uluslararası Af Örgütü’nün bağışçılarından biridir. Türkiye’de risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları nedeniyle 2019 yılında Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü’ne layık görülen Kavala, yine 2019 yılında, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin demokratik toplum çalışmalarına katkıda bulunan ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı altında olan kişilere verdiği ‘Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü.

Osman Kavala, lise eğitimini 1975’te İstanbul’da Robert Lisesi’nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme, Manchester Üniversitesi’nde ekonomi üzerine lisans eğitimi aldı. New York’taki The New School for Social Research’te doktora eğitimine başladı ancak 1982’de babası Mehmet Kavala’nın ani ölümü sonrasında İstanbul’a döndü ve ailesinin işlerini devraldı.

Etiketler
Gezi davası