Eurovision'u kazanan Ukraynalı grup SİHA satın almak için ödülü sattı

Eurovision Şarkı Yarışması'nın bu yılki kazananı olan Ukraynalı grup Kalush Orchestra kazandığı ödülü açık artırmayla sattı

Eurovision'u kazanan Ukraynalı grup SİHA satın almak için ödülü sattı

14 Mayıs'ta İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda birincisi seçilen Ukraynalı grup Kalush Orchestra, ülkesinin Rusya'ya karşı savaşına destek vermek için ödülünü açık arttırmaya çıkardı.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre grup, Facebook üzerinden açık arttırmaya sunulan Kristal Mikrofon'un satışıyla insansız hava aracı satın alacaklarını duyurdu.

Stefania adlı şarkı, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı direnişinie destek vermek isteyenlerin adresi olacağı tahmin edilerek yarışma öncesi favori gösterilmiş, yarışmada kullanılan halk oyları ile de birinciliği kazanmıştı.

Grup üyesi Oleh Psiuk'un aslen annesine yazdığı şarkıda geçen "Evime dönüş yolunu her zaman bulacağım, bütün yollar tahrip olsa bile" sözleri savaşa bir tepki olarak algılanmıştı.

Ukraynalı televizyon sunucusu Serhiy Prytula tarafından yönetilen açık arttırmada ödül 900 bin dolara alıcı buldu. Sunucu bu rakamla Ukrayna yapımı PD-2 insansız hava sistemine ait üç adet araç ve yer kontrol istasyonu alınacağını açıkladı.

Açık attırmanın olduğu saatlerde Almanya'nın başkentindeki Brandenburg Kapısı'nda düzenlenen bir yardım konserinde sahne alan Kaluch Orchestra, izleyenenlere seslenerek 4 binden fazla sivilin yaşamını yitirdiği ve 5 bine yakın sivilin de yaralandığı savaşın "barış gelene kadar manştlerden inmemesi gerektiğini" söyledi.

Moskova'nın Ukrayna'yı silahsızlandırarak faşistlerden koruma amaçlı "özel askeri operasyon" olarak tanımladığı savaş dördüncü ayında 14 milyondan fazla Ukraynalı'nın evlerini terketmesine yol açtı.

Saldırılarını ülkenin doğusunda yoğunlaştıran Rusya, Donbas'ın Kuhansk bölgesinde halen Ukrayna'nın elinde kalan son kentlerden Sievierodonetsk'i ele geçirmek için hafta sonundan bu yana ağır topçu taaruzlarıyla girişimini sürüdürüyor.

Etiketler
SİHA Ukrayna