NASA'da tesadüfen işe başlayan mühendisin hikayesi viral oldu

NASA'ya başvurmadığı halde tesadüfen işe giren mühendis David Miller'ın hikayesi sosyal medyanın gündemine oturdu.

NASA'da tesadüfen işe başlayan mühendisin hikayesi viral oldu

Makine mühendisi David Miller, 8 yıldır NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki operasyonlardan sorumlu mühendislik ekiplerinden birinde çalışıyor. Ancak mühendis, uzay ajansına iş başvurusunda bile bulunmadığını söylüyor.

Teknoloji sitesi Interesting Engineering'e göre Miller'ın sıradışı başarı hikayesi, Washington Üniversitesi'nden mezun olduktan hemen sonra başladı.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre havacılık firması Boeing'de başlangıç seviyesindeki bir pozisyona başvurduğunu aktaran Miller, şöyle konuştu:

"Uçaklarda çalışmak için iş görüşmesi yaptım. Ardından geri aradılar, 'Hey, hoşunuza gidebileceğini düşündüğümüz farklı bir iş var' dediler. Bu iş; Manipülasyon, Analiz Grafikleri ve Etkileşimli Kinematik (MAGIK) ekibi içindi."

MAGIK ekibi, NASA'nın uzay istasyonlarında planlanan operasyonların zeminini hazırlamaktan sorumlu bir mühendis ekibiydi. Ancak Miller ilk duyduğunda bunun ne olduğunu bile bilmiyordu.

Telefondaki halkla ilişkiler görevlisine "Kulağa ilginç geliyor" dediğini belirten Miller, Boeing'le görüşmek üzere gittiği mülakattan NASA mühendisi olarak ayrıldı.

TİKTOK'TA PAYLAŞILDI

Kız arkadaşının TikTok'ta paylaştığı, milyonlarca kez görüntülenen videoda hikayesini anlatan mühendis, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir makine mühendisi için standart bir başlangıç pozisyonuydu. Böylelikle Teksas'a taşındım ve bu işi yapmaya başladım."

Bunun ardından Miller, MAGIK ekibinde o zamanlar çok az kişi olduğunu ve NASA'nın ekibi doldurmak için Boeing'den yardım istediğini öğrendi.

TESADÜFEN NASA'DA İŞ BULAN MESLEKTAŞIYLA TANIŞTI

NASA ve Boeing'deki halkla ilişkiler yetkilileri aynı başvuru havuzundan yararlanıyordu ve bu sayede Miller'ın yolculuğu NASA'da sona ermişti.

Mühendis, kendisi gibi tesadüfen NASA'da çalışmaya başlayan bir meslektaşıyla tanışınca durumu anlamıştı.

NASA'da çalışmayı "büyülü bir deneyim" diye niteleyen Miller, hikayesinin genç mühendislere ilham vermesini umuyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Etiketler
NASA