Bulgaristan sandık başında: Türk kökenli Mustafa Karadayı cumhurbaşkanlığına aday

Bulgaristan'da ilk kez çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, cumhurbaşkanı adayı oldu.

Bulgaristan sandık başında: Türk kökenli Mustafa Karadayı cumhurbaşkanlığına aday

Bulgaristanlılar, cumhurbaşkanı ve milletvekillerini belirlemek için bugün sandık başında. Komşuda bu yıl 3'üncü kez sandık başına gidecek 6 milyon 708 bin 189 kayıtlı seçmen, yaşanan siyasi krizin çözümü için son sözünü söyleyecek. Ülkede 4 Nisan'da yapılan seçimlerde hiçbir siyasi parti hükümet kurmak için yeterli çoğunluğu elde edemeyince alınan seçim kararından sonra parlamento seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birlikte yapılması kararlaştırıldı.

TÜRK ADAY MUSTAFA KARADAYI

Bulgaristan'da komünist rejimin 1989'da yıkılmasının ardından yapılan demokratik seçimlerden sonra ülkede 3'üncü siyasi güç konumundaki soydaşlar, ilk kez cumhurbaşkanı adayı çıkardı. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Genel Başkanı Mustafa Karadayı, cumhurbaşkanı adayı olarak seçmenden destek istiyor.

Kırcaali, Razgrad, Targovişte, Şumen gibi, soydaşların yoğun olduğu kentlerde mitingler düzenleyen Karadayı, kampanya süresince büyük ilgi gördü. Ülkedeki siyasi krizin çözümü için destek isteyen HÖH lideri Karadayı, hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili listelerine destek istedi.

TÜRKİYE'DE KAMPANYA

Karadayı, Bulgaristan'ın yanı sıra Türkiye'de de kampanya düzenledi. Türkiye sokaklarına afiş astıran Karadayı, Türkiye'de yaşayan çifte vatandaşların oylarına talip oldu.


Mustafa Karadayı'nın seçim afişi İstanbul Silivri'de bilboardlardaki yerini aldı.

19 İLDE 126 SANDIK

Türkiye'de başta Edirne olmak üzere Kırklareli, Tekirdağ, Bursa ve İstanbul gibi kentlerde bulunan göçmen derneklerinin organizasyonu ile çok sayıda soydaş, araçları ya da otobüslerle oy kullanmak için Bulgaristan'da kayıtlı oldukları şehirlere gitti. Gümrük kapılarında da yoğunluk yaşandı. Bulgaristan'a gidemeyen vatandaşlar ise Türkiye'de 19 ildeki 126 sandıkta oy kullanabilecek.

HÖH TRAKYA TEMSİLCİSİ: MUTLAKA SANDIĞA GİDELİM GÜCÜMÜZÜ GÖSTERELİM

HÖH Trakya Temsilcisi ve Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Güner Çetin, Bulgaristan'da yarın yapılacak seçimlerle ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirtip, ilk kez Türk ve Müslüman adayın olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bulgaristan tarihinde ilk defa Türk cumhurbaşkanı adayımız var. Bizden biri çok önemli. Her seçim önemli ama bu seçimler çok çok daha önem arz ediyor. Mustafa Karadayı genel başkanımız, şu anda cumhurbaşkanı adayımız, o bizim gönlümüzdeki cumhurbaşkanı. Bu tarihte hiç olmamıştır Bulgaristan'da. Bu, şunu gösteriyor; eğer seçilirse ki seçilecek, biz buna inanıyoruz, ilk defa demokrasi işlemiş olur Bulgaristan'da. Bakın örnekler verebilirim. Londra'da şu anda Müslüman kökenli belediye başkanımız var. Neden Bulgaristan'da da Türk ve Müslüman kökenli bir cumhurbaşkanı olmasın? O açıdan şu anda biz ilk adamlarımızı attık. İnanıyoruz ki cumhurbaşkanımız yardımcısı ile birlikte bu seçimleri kazanacaktır. Bakın cumhurbaşkanımız Türk ve Müslüman kökenli, cumhurbaşkanımız Hristiyan kökenli. Bu birlik ve beraberliği gösteren bir şey. Bu aslında çok önemli Bulgaristan açısından. Hak ve Özgürlük Hareketi'nin 4 tane milletvekili var Avrupa Birliği Parlamentosu'nda. Bunlarda çok önemli. 700 milletvekili sayısı olan Avrupa Birliği Parlamentosu'nda 4 tane Türk ve Müslüman kökenli milletvekilimiz var. Bu yıl takviminde biz 3'üncü kez sandığa gidiyoruz. 4 Nisan'da genel seçimlere gittik milletvekili sayımızı yükselttik. 11 Temmuz'a erken seçim kararı aldı Bulgaristan cumhurbaşkanı o zaman da seçime gittik ve milletvekili sayımızı koruduk. Bu seçimlerde hem cumhurbaşkanı hem milletvekili sayımızı yükselteceğiz ve gücümüzü göstereceğiz. Hem Bulgaristan'daki soydaşlarımıza hem de Türkiye'deki çifte vatandaşlarımıza sesleniyorum. Mutlaka sandığa gidelim gücümüzü gösterelim."

Bulgaristan sandık başında: Türk kökenli Mustafa Karadayı cumhurbaşkanlığına aday - Resim : 1

KILIÇDAROĞLU'NDAN DEMOKRASİ ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Bulgaristan'daki seçim için çifte vatandaşlara seslenerek Bulgaristan demokrasisine katkı için oy vermeleri çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, şunları yazdı:

"Bulgaristan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde, çifte vatandaşlığı bulunan vatandaşlarımızın, Türkiye’de açılan sandıklarda da oy kullanmaları Bulgaristan demokrasisine katkı ve soydaşlarımızın güçlü bir siyasi temsiliyeti açısından önemlidir. #OyunuKullan"

Bulgaristan sandık başında: Türk kökenli Mustafa Karadayı cumhurbaşkanlığına aday - Resim : 2

Etiketler
Cumhurbaşkanlığı Müslüman Bulgaristan