Ilbıra Dağı madenciliğe açıldı. Soru önergesindeki sorular, Enerji, Kültür ve Tarım bakanlıklarına paylaştırıldı.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Bafa ve Herakleia (Latmos) antik kentinin yanı başındaki Ilbıra Dağı’nı madenciliğe açan hükümet, ÇED, orman, arkeolojik alan izinleri konusundaki soruları geçiştirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in soruları hakkında 3 ayrı bakanlıktan bilgi alınmasını istedi. Girgin, “Bu soruların yanıtları bakanlıkta yoksa nasıl izin verildi” diye sordu.

Girgin bakanlığın soruları yanıtsız bırakmasına tepki göstererek şunları söyledi: “Normalde bu soruların tamamının cevabının bu bakanlıkta olması gerekiyor. Biz işletme izni almışlar mıdır diye sormuşuz bize işletme ruhsatlarının olduğu söylenmiş. İşletme ruhsatının olması madenin işletilebileceği anlamına gelmez. İzin belgesinin olması gerekir. İşletme izni belgesi düzenlenmiş olan sahalar için ÇED, orman izni ve arkeolojik ya da doğal sit alanında olup olmadığı bilgileri Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nde (MAPEG) vardır. Aksi halde işletme izni verilmez. Ama gelen yanıtta onu oraya sor, bunu şuraya sor denilmiş. Bu soruların yanıtları bakanlıkta yoksa nasıl izin verildi?”