Apple, iPhone 6 modelini 'vintage' listesine ekledi

Apple, 2014 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 6 modelini 'vintage ürünler' listesine ekledi. iPhone 6 artık resmî Apple desteği almayacak.

Apple, iPhone 6 modelini 'vintage' listesine ekledi

ABD'li teknoloji devi Apple, iPhone 6'yı "vintage" ürünler listesine ekledi. Apple'ın tanımına göre, bir ürün 5 yıldan daha uzun ve 7 yıldan daha kısa bir süre önce satış için dağıtımı durdurulduğunda vintage (eski) sayılıyor.

iPhone 6 üretiminin birkaç yıl önce durdurulmasına rağmen yine de model, Apple'dan güvenlik düzeltme ekleri ve teknik destek almaya devam etmişti. iPhone 6 artık resmî Apple desteği almayacak. Bununla birlikte şirket, 7 yıla kadar eski ürünleri için hala parça ve onarım hizmetleri sunuyor.

Hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus, Eylül 2014'te iOS 8 ile tanıtıldı. 2019'da cihazların kullanımı için sonraki bir sürümünü gerektiren iOS 13'ün piyasaya sürülmesiyle kullanımdan kaldırıldı.

Buna rağmen Apple, yalnızca iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ı değil, aynı zamanda iPhone 5'leri de içeren iOS 12 çalıştıran cihazlar için güvenlik yamaları sağlamaya devam ediyor.

Bu yılın başlarında Apple, eski ürünler listesine Touch Bar özellikli birinci nesil MacBook Pro'yu da eklemişti.

Apple'ın vintage listesinde iPhone 4 (8GB), iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s (32GB), iPhone 6s Plus (32GB) bulunuyor.