21 Aralık 2016 12:08

Sağlıksız beslenme dişleri çürütüyor

Sağlıksız beslenme dişleri çürütüyor
Diş çürüklerinin oluşmasının en önemli sebeplerinden biri sağlıksız beslenme. Besin değeri olmayan ve asit içeren içeren gıdalar ağzı ve diş sağlığınızı tehdit ediyor...
+ A -

Paylaş

Ağızda oluşan asit miktarı etkisi yemek sonrasında da devam ettiği için sağlıksız besinler sadece yendikleri zaman değil yemek sonrasında da dişlere zarar vermeye devam ediyor.

Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, Peynir, süt, havuç ve elmanın çürüklere karşı kalkan görevi üstlendiğini belirterek, çürük oluşumunu engelleyen besinlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kalsiyum ve Fosfatla dişlerinizi temizleyin

Peynirin yapısındaki kalsiyum fosfat ve peptitlerle ağızdaki asit miktarını azaltarak, dişin yapısını güçlendirdiğini belirten Kışlaoğlu peynirin tükürük akışını uyararak asit ortamını azalttığını ve mekanik temizliğe yardımcı olduğunu vurguladı. 

Çürüklerle süt içerek mücadele edin

Sütün, içerdiği kazein, kalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfat iyonları, yağ ve vitaminlerle diş çürüklerini engellediğini belirten Kışlaoğlu, süte katılan şekerin çürük riskini arttırdığına dikkat çekti.

Tannik asit içeren yer fıstığı, fosfat ve kakaonun da ağız sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu ifade ediyor. Kışlaoğlu fosfat içeren sakızların da tükürük akışını hızlandırarak plak birikimini azaltıp çürük oluşumunu engellediğini söyledi. 

Çalışanlara küçük tüyolar

Ofis çalışanlarının gün içerisinde kahve, çay ve ufak atıştırmalıklarla, ağız sağlıklarını olumsuz etkilediklerine dikkat çeken Kışlaoğlu, bu içeceklerin şekersiz tüketilmesini tavsiye etti. Alışkanlık haline gelen çay, kahve ve abur cubur tüketiminin ağızda asit salgılayan bakterileri aktif hale getirerek, diş çürümelerine yol açtığını belirtti.

Gün içerisinde çay ve kahvenin yerine bol bol su tüketilmesinin, abur cubur yerine mevsim meyvelerinin yenmesinin daha sağlıklı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar