Montrö'nün önemine değinmişti: Emekli Koramiral Kadir Sağdıç ifade verdi

Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, 103 amiralin Montrö'nün önemine değindiği açıklama üzerine Ankara'da açılan dava kapsamında, İstanbul'da talimat yoluyla ifade verdi.

Montrö'nün önemine değinmişti: Emekli Koramiral Kadir Sağdıç ifade verdi

Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, Montrö'nün önemine değinilen açıklama üzerine açılan dava üzerine ifade verdi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye için hayati önemine değindikleri açıklama üzerine 103 emekli amiral hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, amirallerin ‘anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

İddianame, gönderildiği Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. İstanbul'da ikamet eden emekli Koramiral Kadir Sağdıç, hakkında açılan dava kapsamında ifade vermek üzere İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.

"TARİH EN BÜYÜK TANIKTIR"

Davaya ilişkin İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Ankara'ya gönderilmek üzere talimat yoluyla ifade veren Kadir Sağdıç, "Ben ömrüm boyunca hiçbir suça karışmadım. Söz konusu, duyurunun bir şekilde medyaya ulaşması ile birlikte çok şiddetli bir dezenformasyon ve karalama kampanyası ile karşılaşılmıştır" dedi.

Savunmasına devam eden Kadir Sağdıç, "Amiraller duyurusundan henüz bir yıl bile geçmeden hala içinde bulunduğumuz Ukrayna-Rusya kriziyle Türkiye 2. Dünya Harbi’nden sonra bir kez daha Montrö sözleşmesinin nasıl muazzam bir denge oluşturduğu, bizi çatışmaların dışında tutabilme özellikleri fark edilmiş midir? Adım adım gerçeğe doğru ilerleyeceğiz. Tarih en büyük tanıktır. Bu süreçte yaşadığım her türlü maddi ve manevi haklarımı saklı tutuyorum’’ ifadelerini kullandı.

Etiketler
Ankara İstanbul