Akşener, 'Ben başbakanlığa talibim' sözlerini açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in bu haftaki gündeminde, partisinin 'Rüzgargülü Projesi', "Ben başbakanlığa talibim" sözleri ve Sayıştay raporlarındaki usulsüzlükler vardı.

Akşener, 'Ben başbakanlığa talibim' sözlerini açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis'te düzenlenen grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz hafta bir TV programında, "Ben başbakanlığa talibim" sözlerinin ardından başlayan tartışmaya değinen Akşener, "Söylediğim çok açık; Millet İttifakı olarak bir Cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz. Bu aday Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı olacak ama Cumhur İttifakı'nın aksine biz yeni bir sayın Erdoğan seçmeyeceğiz" diye konuştu.

Sözlerine 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluş Günü'yle başlayan Akşener, "Geldikleri gibi gittiler" dedi. Yeni yasama yılının ilk grup toplantısında konuşan Akşener, "Nerede kalmıştık?" diye sordu ve Sayıştay'ın devlet kurumlarında ortaya çıkardığı usulsüzlükleri sert bir dille eleştirdi:

"AKP hükûmeti ve ucube sistemi sağ olsun; bu seneki raporlarda da, yolsuzluk ve israf hız kesmemiş. Saray’da sefa sürenler, eğlenmeye tam gaz devam etmiş…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetim raporuna göre; Ankara’da kullanılmak üzere tahsis edilen, bazı araçlar, yıl içinde Çeşme, Altınoluk, Akçay, Abant, Mersin gibi yerlerden, yakıt almışlar. Belli ki bu arkadaşlar; millete hizmet yerine, kafalarına estikçe, devletin kendilerine Ankara için tahsis ettiği arabalarıyla tatil beldelerine gitmekte, bir sakınca görmemişler. Şu devlet insanlığına bakar mısınız?

Sayıştay’ın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denetleme raporuna göre; Avrasya Tüneli geçişlerinde, kur hesabını yanlış yapmış… Üstelik, sadece kur hesabını değil, geçiş garantisini de yanlış hesaplamış. E hâl böyle olunca, tünelden, garanti edilen 25 milyon araç yerine, yalnızca 12 milyon araç geçmiş. Ama bu pek bir düşünceli arkadaşlar, ihale sahibi şirkete ayıp olmasın diye 494,2 milyon lira geçiş garantisi ödemesi yapmış. Şu üstün yönetim becerisine bakar mısınız?"

ERDOĞAN'A: BU BÜROKRATLARIN İLHAM KAYNAĞI BİZZAT SENSİN'

Sayıştay raporlarında verdiği örneklerin ardından Erdoğan'a seslenen Akşener, " İsraf ve yolsuzluk batağına batmış bu bürokratların, ilham kaynağı bizzat sensin Çünkü balık baştan kokar" dedi.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ ZAMLARI

Akşener, sözlerine doğal gaz ve elektriğe yapılan zamlarla devam etti:

"Daha kış gelmeden, ne kadar zorlu bir kış geçireceğimizi iktidarın açıkladığı zamlarla, görmeye başladık. Elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz fiyatına Temmuz ayında, yüzde 20 zam yapılmıştı. Bu ay üzerine yüzde 15 daha yapıldı. 2018’den bu yana, elektriğe, yüzde 122 zam yapan hükûmetin; emekli, asgari ücretli, memur maaşlarına yaptığı zamlar ise yüzde 66 ile, yüzde 69 bandında kaldı."

MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NA: ŞİMDİDEN İŞ ARASIN

Merkez Bankası Başkanı'na 'yeni bir iş araması tavsiyesinde bulunan Akşener, "Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle birlikte Merkez Bankası Başkanları’nın, görev ve sorumluluklarına, bir güncelleme geldi. O da, Sayın Erdoğan’ı memnun etmek. Merkez Bankası’nın, son faiz indirimi kararıyla 8 Eylül’de, 8,30 seviyesindeki dolar 8,90’a kadar yükseldi. Bu 60 kuruşluk artışla birlikte; ithal ettiğimiz malların maliyeti yüzde 7 yükselirken dış borç stokumuz, 270 milyar lira kısa vadeli borcumuz da, 101,2 milyar lira arttı. Bu artışların sorumlusu, Merkez Bankası Başkanı değildir. Çünkü kendisi aynı çöp öğütür gibi, bürokrat öğüten bu sistemin son kullanma tarihi yaklaşan bir bürokratından fazlası değildir. Bu maliyetlerin esas sorumlusu; Türk Devleti’ni, ucube bir sisteme hapseden Türkiye Ekonomisi’ni, akıl dışı teorilerine kurban eden ve her olaydan elini yıkayıp çıkmasıyla bilinen Sayın Erdoğan’ın, ta kendisidir. Bu olaydan da, elini yıkayıp çıkmak için Merkez Bankası Başkanı’nı, yakın zamanda harcayacaktır. O nedenle, buradan Sayın Başkan’a sonradan açıkta kalmaması için şimdiden iş aramaya başlamasını tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'A SANDIK ÇAĞRISI

"Ülkemize akıl hastanesi, milletimize de akıl hastası muamelesi yapılıyor" diyen Akşener, Erdoğan'a bir kez daha seçim çağrısında bulundu. "Akşener, Sayın Erdoğan illetimizin gerçeklerini oturduğun Saray'dan göremezsin. Bir kez olsun beni dinle; akşam evinde patatesten başka bir şey pişiremeyen kadınları, işsiz gençleri, siftah yapamamış esnafın sesini dinle. Oturduğun koltuk yan gelip yatma koltuğu değil. Milletimizin önüne sandığı getir biz çözelim" diye seslendi.

RÜZGARGÜLÜ PROJESİ: GARİBAN AHMETLERİ UNUTURSAM ALLAH CANIMI ALSIN

Akşener, partisinin 'Rüzgargülü Projesi'ni de tanıttı. Okul çağındaki her çocuğa kahvaltı ve öğle yemeğinin ücretsiz verileceği projeyi tanıtan Akşener, "Rüzgargülü'nü sağlıktan eğitime, yoksulluktan, gelir eşitsizliğine kadar Türkiye'nin can alıcı sorunlarına parmak basan bir proje olarak tasarladık. İYİ Parti iktidarında hiçbir çocuğumuz açlığını düşünmek zorunda kalmayacak. İktidar nasip olur da gariban Ahmetleri unutursam Allah canımı o anda alsın" ifadelerini kullandı.

Akşener, projenin istihdama sunacağı katkıları da şöyle anlattı:

"Rüzgârgülü Projesi yalnızca çocuklarımızın sağlıklarını ve eğitimdeki başarılarını geliştirmekle kalmayacak bunun yanında istihdamı da artıracak. Benzer projelerin uygulandığı, diğer ülkeleri incelediğimizde her 50 çocuğun beslenmesi için 1 kişinin istihdam edilmesinin gerektiğini görüyoruz. Rüzgârgülü Projesi’ni uygulamaya geçirdiğimiz anda 303 bin yeni iş imkânı ortaya çıkacak demek. Bu yeni iş imkânlarının, yüzde 78’inde, kadınları istihdam ettiğimizdeyse şu an işsiz olan, 236 bin kadın, iş sahibi olacak demek.

Mevcut durumda zorunlu olmayan, okul öncesi eğitimi de zorunlu hâle getirir ve üstüne Rüzgârgülü Projesi’ni uygularsak, tam 720 bin yeni iş yaratabiliriz. Bu işlerin, yine yüzde 78’inde, kadınları istihdam ettiğimizdeyse 561 bin kadına, istihdam sağlamış oluruz. Rüzgârgülü Projesi’yle yoksulluğu ve gelir eşitsizliğini de azaltacağız.Rüzgârgülü Projesi uygulandığında tam 1,6 milyon insanımız, yoksulluktan kurtulacak Gelir eşitsizliği de, yüzde 1,6 oranında azalacak. Rüzgârgülü ile çiftçimiz ve kooperatiflerimiz de kazanacak. Çünkü, projenin operasyon boyutunu yüklenecek olan belediyelere bölgedeki küçük ölçekli çiftçiler ve tarım kooperatifleriyle çalışmalarını, şart koşacağız. Böylece, arzu ettiğimiz kırsal kalkınmanın da, ilk temellerini atmış olacağız."

'BEN BAŞBAKANLIĞA TALİBİM' SÖZLERİNE AÇIKLAMA

Akşener, geçtiğimiz hafta bir TV kanalında yaptığı "Ben başbakanlığa talibim" açıklamasının ardından başlayan tartışmalara da değindi.

"Söylediğim çok açık; Millet İttifakı olarak bir Cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz. Bu aday Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı olacak ama Cumhur İttifakı'nın aksine biz yeni bir sayın Erdoğan seçmeyeceğiz" diyen Akşener, şöyle konuştu:

"Bizim aday göstereceğimiz kişi çok becerikli bile olsa Türkiye bu sistemle yönetilemez. Sorunumuz bir sistem sorunu. Sorunumuz, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının bir partiden taraf olması. Türkiye'nin nefes alması için bu ucube sistemden kurtulması gerekiyor. Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanının öncelikli görevi bu çağdışı sistemden kurtarmaktır. Evet ben 13.Cumhurbaşkanı olmaya değil; iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemin ilk başbakan olmaya talibim. Saray medyasına da bir tavsiyem var; Sayın Erdoğan yerine Cumhur İttifakı'nın kendine acilen güçlü bir aday bulması gerekiyor. Bir zahmet gidin bizimle uğraşmak yerine Cumhur İttifakı adayını tartışın. Sayın Erdoğan yerine kim aday olursa, Millet İttifakı'yla arayı kapatabilir bunu tartışın."

KÜRSÜYÜ KEBAPÇI ESNAFINA BIRAKTI

Akşener, konuşmasının bir kısmında kürsüyü, dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından 'terörist' denilerek hedef alınan kebapçı esnaflarından birine bıraktı. Esnaf, "Bizden külhanbeyi de olmaz, terörist de olmaz. Buyursunlar soframızda kebap yesinleri bölüşelim ama bölücü olmayalım" dedi.

Etiketler
Meral Akşener İYİ Parti Sayıştay