CHP'li Torun, Berna Laçin'in oyununun yasaklanmasına sert çıktı: Kitap yakanlarla aynı zihniyet

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu’da Berna Laçin’in oyun sergilemesinin valilikçe “teknik nedenler” gerekçe gösterilerek engellenmesine sert tepki gösterdi.

CHP'li Torun, Berna Laçin'in oyununun yasaklanmasına sert çıktı: Kitap yakanlarla aynı zihniyet

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Berna Laçin'in Ordu'da sahnelenecek olan tiyatro oyununun Ordu Valiliği tarafından yasaklanmasına sert çıktı.

"KARANLIK ZİHNİYET KİRLİ ELLERİNİ TİYATRODAN ÇEKSİN"

Torun, “Bunu bazı yöneticiler bilmeyebilir ama Ordu bir kültür sanat, tiyatro, basın ve edebiyat şehridir. Yasakçı zihniyet bu alanlardaki kurumlarımızın tarihine baksınlar bir. Sudan gerekçelerle oyun yasaklamak, oyun iptal etmek Ordu’ya hakarettir. Karanlık zihniyet kirli ellerini kültür ve sanattan, tiyatrodan çeksin. Bu kararı alanlar elbet geldikleri gibi gidecekler, Ordu’da sevginin dili, saygının dili kültür ve sanat yaşayacak. Tiyatro yasaklayanlarla kitap yakanlar aynı zihniyettedir. Oyun yasaklayanlar da kitap yakanlar da tarihin çöplüğüne gitti. Herkes bunu bilsin” dedi.

"BERNA LAÇİN'E TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Torun, “zaten bu yasak da sökmemiş, valiliğin vermediği salonu özel bir işletmemiz vererek Ordu halkının tiyatroyla buluşması sağlanmıştır. Ordu’ya yakışan da budur. Yasakçı zihniyeti kınıyor, cesur işletme sahibine, büyük sanatçı Berna Laçin’e kadınlar günü dolayısıyla Ordu’da oyun sergilediği için teşekkür ediyorum. Ordu Barosu’nu hem oyunu Ordu’ya davet ettiği için hem de oyunun sergilenmesi için aldığı kararlı tutum için tebrik ediyorum” diye konuştu.

Torun, Ordu’da oyun iptal edilmesinin kabul edilebilir hiç bir yanı olmadığını, oyun iptali için gösterilen gerekçenin de inandırıcı olmadığını söyledi. Torun sözlerine şöyle devam etti:

“Ordu Barosu, yaklaşık 2 ay önce ‘Hayal Satıcısı’ adlı oyunu sergilemek isteğiyle valiliğe başvurup salon istemiştir. Ordu Kültür Müdürlüğü Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nin büyük salonunun uygun olduğunu bildirmiş ve gerekli prosedürler tamamlanarak bilet satışları gerçekleşmiştir. Oyunun sergilenmesine bir gün kala, salonun ışıklarının arızalandığı bildirilmiş ve salon iptal edilmiştir. Buna inanmak mümkün değil. Böyle korkakça gerekçelerle iptal yoluna gitmektense açıkça yasakladığını bildirsene. Bu Ordululara saygısızlık, kadın hakları günü dolayısıyla kadınlarla ilgili oyunun yasaklanması kadınlara düşmanlıktır.”

Etiketler
Ordu Berna Laçin Milletvekili sergi