Gemlik Film Festivali’nde Türkan Şoray rüzgarı

Eşref Kolçak anısına düzenlenen Gemlik Film Festivali’nin açılışını, Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Türk Sineması’nın “Sultan”ı Türkan Şoray ile birlikte gerçekleştirdi.

Gemlik Film Festivali’nde Türkan Şoray rüzgarı

Eşref Kolçak anısına düzenlenen Gemlik Film Festivali başladı.

Birbirinden özel konukların katılımıyla, dört gün boyunca sürecek festivalde; Türk Sineması’nın seçkin film gösterimleri, sergiler ve söyleşiler de yer alacak.

"UMARIM UZUN SENELER BOYUNCA DEVAM EDER"

İskele Meydanı’nda; 'Selvi Boylum Al Yazmalım' filminin gösteriminin ardından Gülay Afşar moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşi için sahneye çıkan Türkan Şoray, Eşref Kolçak anısına düzenlenen Gemlik Film Festivali için emek veren herkese teşekkür ederek ‘’Eşref Kolçak, Türk Sineması için çok değerli bir isimdi. Eminim bizi görüyor ve hissediyordur. Onun adına böyle bir festival düşünülmesi çok güzel ve ne mutlu ki unutulmuyor. Sevgili halkımız sanatçıya her zaman çok değer veriyor ve çok vefalı. Sevgi öyle güzel bir şey ki ve siz bizleri öyle seviyorsunuz ki benden mutlusu yok. Umarım uzun seneler boyunca devam eder bu festival” diye konuştu.

"SEYİRCİMİZ BU FİLMİ BAĞRINA BASTI"

Şoray, “Selvi Boylum Al Yazmalım filmi Cengiz Aytmatov gibi muhteşem bir yazarın hikayesinden uyarlandı. Ali Özgentürk çok güzel bir senaryo yazdı, Cahit Berkay inanılmaz bir müzik yaptı. Seyircimiz bu filmi bağrına bastı. Film çekilirken hep ekip arkadaşlarımızla birlikte ‘’Bu film başka!’’ diyorduk. Başka bir duygusu vardı” ifadelerini kullandı.

"BEN 50 SENE ÇİLE ÇEKTİM"

Oynadığı 220 filmde yüzlerce karaktere imza atan Türkan Şoray, hep mücadeleci kadınları canlandırdığını söyleyerek, ‘’Hepsinin ayrı dramları vardı, hepsi ayrı sosyal sınıftan isimlerdi. O kadınların hepsi bendim ve onlarla özdeşleştim, onların mücadelesiyle ben de mücadele ettim. Ama maalesef canlandırdığım kadınların hepsi çileli kadınlardı ve ben 50 sene çile çektim. Çoğu edilgen kadındı ama sonunda dik durmasını öğrenmişlerdi. Ben de bu filmler sayesinde dik durmayı öğrendim” diye konuştu.

"MUTLAKA İÇİM ACIMALIYDI"

Oynadığı roller sonrası karakterlerin acısını eve taşıdığını belirten Türkan Şoray, “O kadınların açışlarını eve taşıyordum. Acaba ben kendi hayatımda böyle olsa nasıl davranırdım diye düşünürdüm. O acıyı yaşamış gibi yapmadım, gerçekten acı çektim. Sahtekarlık yapmadım. Oynayalım bitsin yapamadım, mutlaka içim acımalıydı” dedi.

"YILLARCA KAMERANIN ÖNÜNDEYDİM"

Kariyerinde dört filmin yönetmenliğini üstlenerek aynı zamanda o filmlerde oyuncu olarak da yer alan Şoray, ‘’Yıllarca kameranın önündeydim. Ama ben çılgınlık yapıp dört film çektim ve aynı zamanda oynadım. Hem kamera arkasında olmak hem de önünde olmak zor oluyordu” ifadelerini kullandı.

"İYİ Kİ BURADASINIZ"

Söyleşi sonrası Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan sanatçıya ‘’Sevgi Ödülü’’nü takdim etti. Sertaslan "İyi ki buradasınız, bu festivalin uğuru olacaksınız inşallah, sayenizde bundan sonraki yıllarda üstüne koya koya devam edeceğiz. Sevgi Ödülü verilecekse en çok hak eden sizsiniz, diye düşündük. Sevgili Eşref Kolçak’ı bu sayede hep birlikte yad edeceğiz" diye konuştu.

"ÇOK YAŞA TÜRKAN SULTAN"

Ödül takdimi sonrası, sahneye çıkan Cahit Berkay, ilk şarkısını orkestrasıyla çalmak yerine Türkan Şoray’a resital yapmak istediğini belirtti ve "Bana, o filmin müziğini yaparken nasıl bir duyguyla yaptın, diye soruyorlar. Aşıktım. Kendimi şanslı hissediyorum ve Türkan Şoray’a resital yapmak istiyorum’’ dedi. Cahit Berkay “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin müziğini çalarken Türkan Şoray da filmden diyaloglarla Berkay’a eşlik etti ve meydanı dolduran binlerce kişi ‘’Çok yaşa Türkan Sultan’’ diye tezahürat yaptı.

FESTİVAL, KEMAL SUNAL KOSTÜM SERGİSİYLE DEVAM EDECEK

Burçak Evren tarafından Eşref Kolçak için hazırlanan kitabın da yer aldığı festival, Türk Sineması’nın usta ismi Kemal Sunal’a ait kostüm ve aksesuarların olduğu ‘’Kemal Sunal Kostüm Sergisi’’ ve film afişleri koleksiyoneri Vadullah Taş’ın ‘’Türk Filmleri Afişleri Sergisi’’ ile devam edecek.

Etiketler
Gemlik Film Film festivali Sinema Mehmet Uğur