Hakan Atilla yanıtladı: Reza Zarrab, Halkbank'la nasıl çalışabildi?

Eski Halkbank yöneticisi Hakan Atilla, görev yaptığı dönemde kurumun Reza Zarrab ile çalışmasını uygun görmediğini belirtti. “Peki Zarrab, nasıl oldu da Halkbank'la çalışabildi?” sorusuna da yanıt verdi.

Reza Zarrab dosyası kapsamında ABD'de yaklaşık 2.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 2019'da tahliye edilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, FOX TV’de İlker Karagöz’ün sunduğu ‘Çalar Saat’ programına konuk oldu.

Atilla, gazetecinin “Reza Zarrab kimdir?” sorusuna “Bildiğim kadarıyla Azeri asıllı İranlı, biraz kuyumculuk, biraz döviz işi, biraz da haddecilik (bir tür maden işi) işi yapan biriydi” yanıtını verdi.

Atilla, "Türkiye’de hayırsever iş adamı olarak lanse ediliyordu. Siz Halkbank’a geldiğinde, bu isme neden itiraz ettiniz?" sorusu üzerine ise şunları söyledi:

'BEN BANKAYLA ÇALIŞMASINI UYGUN GÖRMEDİM'

“O dönem hatırladığım kadarıyla basında çıkan sansasyonel haberler vardı hakkında. Kendisinin miydi, şoförünün müydü tam hatırlamıyorum, böyle parasal hareketlerin içinde olduğu, zaten döviz-kuyum işiyle uğraştığı için, kendisine de rahat isnat edilebilecek konularla alakalı basında haberler vardı. Onlar dolayısıyla ben bankayla çalışmasını uygun görmemiştim. Ama kendisi de o haberlerin basındaki belli kişiler tarafından maksatlı yapıldığını, onlarla arasında husumet bulunduğundan bahsetmişti.”

Karagöz bunun üzerine Atilla’ya, “Peki siz böyle bir direnç gösterdiniz, sonrasında Reza Zarrab nasıl oldu da Halkbank’la çalışabildi?” sorusunu yöneltti.

'YASAL ENGEL BULUNMADIĞI İÇİN MÜSAADE EDİLMİŞ OLABİLİR'

“Nasıl olduğunu hatırlamıyorum” diyen Atilla, Zarrab’ın Halkbank ile çalışmasının önünde yasal engel bulunmadığını belirtti ve ardından Zarrab ile ‘farklı motivasyonlar’ nedeniyle çalışılmış olunabileceğini dile getirdi; ardından şunları kaydetti:

"Halkbank ile çalışması yönünde yasal ve onun dışında bir engel yoktu. Sadece benim basında gördüğüm gerekçeler vardı. Onun dışında bir şey yoktu. Tahmin ediyorum herhangi bir yasal engel bulunmadığı için çalışmasına müsaade edilmiş olabilir. Veya farklı motivasyonlar da olabilir ama benim bilgim yok."

Kara para aklama suçlamasıyla 2016 yılında ABD'de tutuklanan, ardından yaptığı anlaşmayla serbest kalan Reza Zarrab'ın (Rıza Sarraf) şimdilerde Miami'de sahte bir kimlikle yaşadığı biliniyor.

Etiketler
Hakan Atilla Halkbank Reza Zarrab