CHP'li Sümer, öğretmen adaylarına kadro sözünü hatırlattı: Bakan sözünü hala yerine getirmedi

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, öğretmen adaylarına kadro sözünü hatırlattı. Sümer, “Öğretmen adaylarının gözü kulağı Bakanın iki dudağı arasında” dedi.

CHP'li Sümer, öğretmen adaylarına kadro sözünü hatırlattı: Bakan sözünü hala yerine getirmedi

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Milli Eğitim Bakanı’nın bayram öncesi öğretmen atamaları için kadroları açıklayacağız” sözünün halen yerine getirilmemesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Gündemine taşıdı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP'li Orhan Sümer, “Öğretmen ddaylarının gözü kulağı Bakanın iki dudağı arasında” dedi.

ÖĞRETMEN ADAYLARININ KADRO SÖZÜNÜ UNUTMAYIN

Açıklamasının devamında öğretmen adaylarına kadro sözünü hatırlatan Orhan Sümer, “Milli Eğitim Bakanı Katıldığı Televizyon Programında 'Bayram Öncesi Öğretmen ataması yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çok fazla gençlerimizi bekletmeden güzel haberleri paylaşırız' ifadeleri kullanmıştı. Bu konuşmanın ardından tam 47 gün geçti. Ne yazık ki halen atama takvimi açıklanmadı. Milyonlarca genç atama takvimin açıklanması için beklemeye devam ediyor. Eğitim gibi en temel sorunlardan bir tanesini çözme için donanımlı iyi yetişmiş öğretmenlere ihtiyacımız var. Ne yazık ki Saray İktidarı konu öğretmen adayları olduğu zaman tüm raporlarda ihtiyaç olduğu belgelenmesine rağmen atama yapmaktan kaçınıyor" dedi.

ON BİNLERCE ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN VAR

Orhan Sümer, şunları ifade etti:

“Daha önce öğretmen ataması için 'kaynak yok' açıklaması yapanlar şimdi de gençlerin hayallerini boşa çıkartıyorlar. Kısa sürede atama yapacağız deyip daha sonra insanları karanlıkta bırakmak devlet adabına yakışmaz.
Özellikle Covid 19 döneminde uzaktan eğitimi bahane ederek öğretmen atamalarından kaçınan Saray İktidarın Eğitim bilimlerindeki tüm kadrolara yetecek şekilde bir an önce atama takvimini açıklaması gerekmektedir. On binlerce genç eğitim neferinin hayalleri ile oynamayın” Dedi

İKTİDAR ÖĞRETMENLERİ VASIFSIZ İŞÇİ OLMAYA ZORLUYOR

Bugün öyle bir Türkiye var ki. Yıllarca öğretmen olmak için eğitim görmüş pırıl pırıl gençlerimiz atamaları gerçekleşmediği için vasıfsız işçi olarak çalışmak zorunda kalıyor. Süpermarketlerin reyonlarında, Pazar tezgahlarında, bir fabrikanın üretim bandında aslında mesleği öğretmenlik olan gençlerimizi görüyoruz. İş bulup çalışabilenler kendilerini şanslı hissediyor. Bunalıma girip atanamadığı için intihar eden öğretmenlerimizi ayrı bir yerde tutuyoruz. Tüm bunlar iktidarın baştan aşağıya bir birini tetikleyen yanlış politikalarının sonucudur."

Etiketler
TBMM Adana Kadro Milletvekili Orhan Sümer