Suriye Parlamentosu'nun skandal Hatay bildirisine Türkiye'den ilk tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Beşar Esad rejimine bağlı Suriye Parlamentosu tarafından yayınlanan bildiri hakkında açıklama yaptı.

Suriye Parlamentosu'nun skandal Hatay bildirisine Türkiye'den ilk tepki

Beşar Esad rejimine bağlı Suriye Parlamentosu'nun Hatay'ın Türkiye topraklarına katılışının 82. yılında bir bildiri yayınlayarak Hatay'ın geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağını duyurmasına ilk tepki Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Hadsiz ve hukuksuz açıklamayı şiddetle reddediyoruz." dedi.

Büyükelçi Bilgiç, Esad rejimi güdümündeki Suriye Halk Meclisi'nin, Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının 82’nci yılında yaptığı açıklamalarıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Bilgiç Türkiye'nin sert tepkisini dile getirdi:

"Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz.

Bu tarz açıklamalar, kendi halkına yıllardır zulmeden, yüzbinlerce masumun ölümünden ve milyonlarcasının yerlerinden yurtlarından edilmesinden sorumlu bir rejimin içinden çıkamadığı hezeyanın bir başka tezahürüdür."

Bilgiç, Türkiye'nin vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı vereceğini vurguladı.

Etiketler
Beşar Esad Hatay Suriye Türkiye