Edirne'den sonra Artvin: Türk lirası değer kaybediyor, Gürcüler alışveriş için Türkiye'ye geliyor

Türk lirasının Gürcistan larisi karşısında da değer kaybetmesiyle, Gürcüler alışveriş için Artvin’in Kemalpaşa ilçesine gelmeye devam ediyor.

Edirne'den sonra Artvin: Türk lirası değer kaybediyor, Gürcüler alışveriş için Türkiye'ye geliyor

İktidarın ekonomi politikasının neden olduğu kriz nedeniyle Türkiye'deki yurttaşlar, temel gıda malzemelerini almakta bile zorlanırken; Bulgaristan'dan Edirne'ye, Gürcistan'dan da Artvin'e alışverişe gelenlerin sayısı artıyor.

Türk lirasının değer kaybetmesi ile 1 Gürcistan larisi 4 Türk lirası olmasıyla birlikte Gürcüler Artvin'in Kemalpaşa ilçesine alışverişe geliyor.

ANKA Haber Ajansı'na konuşan Gürcistan vatandaşı Merab Kakidzi, "Yağ alıyoruz, ucuz oluyor. Peynir alıyoruz, pirinç alıyoruz, her şeyi alıyoruz" derken Kemalpaşalı Refiye Karaşa ise "Tamam güzel de her şeyi satın alıyorlar. Yarın stoklar bitecek biz ne yiyeceğiz" tepkisini gösterdi.

'ŞİMDİ OLAY TERSİNE DÖNDÜ'

Minibüs esnafı Adem Yenigül, "Eskiden lari değersiz olduğu için Gürcistan’da yiyecek ve mazot ucuzdu. Şimdi o olay tersine döndü. Şimdi orada Gürcü vatandaş 500 lariyle buraya geldiği zaman dünya alışveriş yapıyor marketlerden. Burası daha ucuza geliyor onlar için" dedi.

'BİZ DE BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİL MİYİZ?'

Hakan Ustabaş isimli yurttaş ise, üzgün olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“İnsanın gerçekten üzüldüğü bir noktadayız, yani gerçekten üzülüyorum. Gürcü parası 100 lari, 550 TL şu anda bütün süpermarketleri yağmalıyorlar. Girdim aldığım ürünleri zor buldum bak. Bunları zor buldum. Yetkililere söylüyorum; bir üründen 3 tane, 2 tane alsınlar 10 tane 20 tane almasınlar.

Biz de alalım, biz de bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Bulgarlar Edirne’yi rehin almış, Iğdırı Azeriler rehin almış, burayı Gürcüler rehin almış. Ülkemizin bu noktaya gelmesine üzülüyorum, bir an önce çare bulunsun."

'BİZ DE 6-7 LARİ, BURADA UCUZ OLUYOR'

Alışverişe gelen Gürcü vatandaş Merab Kakidzi, “Batum'dan geldim alışverişe çok ucuz, her şey var memnun oldum. Gürcistan’dan daha ucuz oluyor, yarı yarıya oluyor burası onun için geldik. Mesela yağ alıyoruz ucuz oluyor, peynir alıyoruz, pirinç alıyoruz her şey alıyoruz. Bizde altı lari-yedi lari oluyor bu, burada daha ucuz alıyor tabi ki bunun için alıyoruz" dedi.

Etiketler
Artvin Edirne Türk Lirası Türkiye