NATO Zirvesi sonrası Genel Sekreter Stoltenberg'den Çin'e çağrı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO Liderler Zirvesi sonrası yaptığı açıklamalarda Çin'e çağrıda bulundu.

NATO Zirvesi sonrası Genel Sekreter Stoltenberg'den Çin'e çağrı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO Liderler Zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu.

Çin'e Rusya'ya askeri ve ekonomik olarak destek olmama çağrısında bulunan Stoltenberg, ''Müttefik liderler Çin'e çağrıda bulundu: Rus işgaline ekonomik desteklerini kesmesi lazım, baskı kurması lazım ve derhal barışçıl çözüm desteğini sunması lazım. Belarus da aynı şekilde...

Savaş demek daha fazla bedel demek. NATO liderleri gayretlerini artıracak. Savunma bütçesini artıracak. Savunma harcamalarına yönelik çok ciddi bir artırım olacak'' ifadelerini kullandı.

Stoltenberg'in açıklamaları şöyle:

''Yüksek teyakuz durmunda ekipman ve tedarikle olacağız. Daha fazla uçağımız olacak havada. Taşıyıcı savaş ürünlerimiz olacak ve muharip birimlerimiz de daimi olarak varlığınız sürdürecek.

Toplu bir savunma ve eşgüdüm içerisinde olacağız. Ukrayna'ya daha fazla destek veriyor olacağız. Önemli askeri teçhizat, askeri ve finansal yardımlarımız da olacak. Siber güvenlik ekipmanımız destekleyecek Ukrayna'yı. Kararlılığımız devam ediyor.''

SORU-CEVAP

Soru cevap kısmında "Çin'in Rusya'ya askeri destek kısmında olursa NATO ne yapar?" sorusuna "NATO mütetfikleri farklı çerçevelerde Ruysa'ya bağmlılığını Çin'e mesajımız şu bu acımasız savaşı kınasınlar ve Rusya'yı desteklemesinler. Askeri ve ekonomik destek olmasın" dedi.

''ÇATIŞMAYA MÜDAHİL OLMUŞ OLURUZ''

"Polonya yönetimi görüşmelere katıldı mı? Ukryana'da barış gücü yerleştirme konusunda karara varıldı mı?" sorusuna Stoltenberg "Birlik içinde duruş sergilemeli ve Ukrayna'ya destek olmalıyız. Bu çatışma topyekün bir savaşa da dönüşmesin. Bu zaten sahaya birlik konuşlandırmayaacğımız manasına geliyor. Böyle yaparsak çatışmaya tamamen müdahil olmuş oluruz" dedi.

NATO LİDERLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA

Ayrıca NATO Zirvesi sonrası liderler yaptıkları ortak açıklamada, Rusya'nın saldırılarının kınandığı belirtildi.

Ayrıntılar geliyor...

Etiketler
NATO Ağrı