Sera Kadıgil, AKP'nin devlet memurlarıyla seçim kampanyasını Meclis'e taşıdı

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, devlet memurlarının AKP’nin seçim kampanyası için sahaya sürülmesini Meclis gündemine taşıdı.

Sera Kadıgil, AKP'nin devlet memurlarıyla seçim kampanyasını Meclis'e taşıdı

TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Bakanlıklar ve devlet kurumları üzerinden AKP’nin seçim startı verdiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Kadıgil, “AKP devletin bütün kurumlarını teker teker sahaya sürüyor. Geçtiğimiz hafta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu hafta Diyanet personeli Erdoğan için sahada çalışmaya zorlanıyor. Hepimizin vergileriyle maaşları ödenen devlet memurları işi gücü bırakıp Erdoğan için çalışacak . Tüm vatandaşlar da bu kampanyanın sponsoru olacak” dedi.

“SAHAYA ÇIKACAK SIRADAKİ BAKANLIK HANGİSİ?”

TBMM Başkanlığına verdiği iki soru önergesinde devlet memurlarının AKP için seferber edilmesini gündemleştiren Kadıgil “Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından “seçim kampanyası startı” verilmişken şimdi de Diyanet’in aynı kampanya kapsamında çalışmalara başlaması sırada hangi Bakanlık olduğu sorusunu akıllara getirmektedir. Haftaya devletin hangi kurumu tüm imkanlarıyla Partili Cumhurbaşkanı ve AKP için çalışmak üzere sahaya sürülecektir?” diye sordu.

Kadıgil, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından olağan periyotta yani 6 ayda bir yapılan toplantılar dışında 15.08.2022’de bir toplantı yaptığı ve müftülere “seçim için sahada çalışma yürütmeleri” talimatının verildiğine ilişkin iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Kadıgil önergesinde “15.08.2022 tarihinde düzenlenen toplantı kaç gün sürmüştür? Toplantı konusu nedir? Toplantı neden “acele” ve “gündemsiz” olarak düzenlenmiştir? Toplantıya kimler katılım sağlamıştır? İl müftüleri ve diyanet personeli dışında herhangi bir siyasi parti temsilcisi bu toplantılara katılmış mıdır? Toplantının gündemi ve sonuç bildirgesi yerleşik teamülün aksine neden basına sunulmamıştır? Toplantı katılımcılarına “toplantı gizliliği” konusunda uyarıda bulunulduğuna yönelik iddialar doğru mudur? Toplantının gizliliği ile ne tür bir kamu yararı gözetilmiştir? Yaklaşan genel seçimler ve cumhurbaşkanı seçimi üzerine toplantı gündeminin oluştuğu iddiası doğru mudur? Müftülerin sahada AKP ve Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan lehine çalışmalar yürütmesi için talimat verilmiş midir? Diyanet personelinin sahada seçim çalışması yapması için ayrılan bütçe ne kadardır?” sorularına yanıt istedi.

“AKP YOKSULLAŞTIRDIĞI İNSANLARDAN OY DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR”

TİP Sözcüsü, ayrıca geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından 81 ile gönderilen 9 Ağustos tarihli yazıyla, sosyal yardımlar için evleri ziyaret edecek memurlara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mektubunun da dağıtılması için talimat verildiği iddialarını sormuştu.

AKP döneminde yoksullaştırılarak sosyal yardıma muhtaç hale getirilen insanların mağduriyetinden oy devşirilmeye çalışıldığını ifade eden Kadıgil, “Hane halkı ziyaretlerinde partili cumhurbaşkanının vatandaşlara iletileceği mesajın içeriği nedir? Bu ziyaretlerin gerçekleştirileceği hanelerde yaşayan ve sosyal yardım alan vatandaşların rızaları alınmış mıdır? Ziyaretleri kabul etmeyen vatandaşlara herhangi bir yaptırım uygulanması söz konusu mudur? Partili Cumhurbaşkanının mesajını almak istemeyen vatandaşların “Sosyal İnceleme Formu”nda bu husus belirtilecek midir? 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince açık rızaları alınması gereken sosyal yardım alan vatandaşların, bu rızayı vermemeleri ve sosyal inceleme formunu doldurmamış olmaları halinde, sosyal yardım haklarının etkilenmeyeceği ve çalışmaya katılmaması durumunda olumsuz bir görüş yapılmayacağı hususunda teminat ve bilgi verilecek midir?” sorularının yanıtını, talimat yazısı gönderen Derya Yanık’tan istemişti

Etiketler
Sera Kadıgil Meclis Memur Seçim