Meclis gündemine getirdi: 'Ekonomiyi bilgisizlikle, ülkeyi cehaletle yerle bir ettiler'

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, şehirlerin ekonomisinin giderek fakirleşmesinin nedenlerinin araştırılmasını Meclis gündemine taşıdı. Sümer, yılbaşından önce yapılan maaş zammının üç ayda eridiğini ifade etti.

Meclis gündemine getirdi: 'Ekonomiyi bilgisizlikle, ülkeyi cehaletle yerle bir ettiler'

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Ekonomik yıkımın tüm şehirleri etkilemesinin ardından, şehirlerin ekonomisinin giderek fakirleşmesinin nedenlerinin araştırılması" ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Araştırma Önergesi verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP'li Orhan Sümer, yılbaşından önce yapılan maaş zammının üç ayda eridiğine dikkat çekti.

"Türkiye’de 80 Milyon yoksullukla savaşıyor" diyen Sümer, "Türk-İş'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’na göre esas alacak olursak. Türkiye’de 80 Milyon yoksullukla savaşıyor diyebiliriz. Bu yanlış politikalardan artık geri dönüş çok daha zor olacak. Çünkü sorunun kaynağı direk siyasi iktidardır. CHP örgütleri olarak her ile gidiyor, tüm vatandaşlarımızla görüşüyoruz. Gördüğümüz çok net bir tablo var. İl İl sokak sokak fakirleşiyoruz” diye belirtti.

Orhan Sümer, şunları ifade etti:

“Büyükşehirler önceden inanlara cazip gelirdi. İş imkanı için,eğitim için genelde büyükşehirler tercih edilirdi. Köyden kente göçün doğru şekilde oluşturulması için politikalar üretilirdi. Saray iktidarı bu durumun tam tersine neden oldu. Artık millet büyükşehirlerden köyüne dönmeye başladı. Kırsaldaki işsizlik ve sorunlarda üst üste gelince çok büyük sorunlara gebe bir Türkiye tablosu oluşacaktır. Bugün özellikle Büyükşehirlerde ev kiraları asgari ücret tutarıyla aynı duruma geldi. Bu şartlar altında insanlar nasıl yaşayacaklar. Ekonomiyi bilgisizlikle, ülkeyi cehaletle yerle bir ettiler.

'EKONOMİ SORUN OLMAKTAN ÇIKTI YAŞAM SAVAŞINA DÖNDÜ'

Tüik’in açıkladığı rakamlar bile inanılmaz yüksekken, vatandaş aslında ne yaşadığını çok iyi biliyor. Çarşıda pazarda ne harcadığını eline kaç para geçtiğini herkesten iyi biliyor. Saray iktidarının yanlış ekonomi politikaları artık sorun olmaktan ötedir. Bu ekonomi sistemi özellikle ücretli çalışanlar ve dar gelirliler için yaşam mücadelesidir."

Etiketler
Adana Milletvekili Orhan Sümer