Meclis Başkanlığı'na sunuldu: Üniversite öğrencilerinin ücretsiz ulaşımı için kanun teklifi

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, üniversite öğrencilerinin kimlik kartlarıyla tüm ülke sınırları içerisinde ücretsiz seyahat edebilmesi üzerine kanun teklifi verdi. Sümer, “Üniversite öğrencilerinin ülke içindeki ulaşımları ücretsiz olmalıdır” dedi.

Meclis Başkanlığı'na sunuldu: Üniversite öğrencilerinin ücretsiz ulaşımı için kanun teklifi

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, üniversite öğrencilerinin kimlik kartlarıyla tüm ülke sınırları içerisinde ücretsiz seyahat edebilmesi ile ilgili kanun teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Orhan Sümer, “Üniversite öğrencilerinin ülke içindeki ulaşımları ücretsiz olmalıdır” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE TÜM İLLERDE ULAŞIM ÜCRETSİZ OLMALI

Orhan Sümer, şunları ifade etti:

“Türkiye şartlarında öğrenciler, ekonomik olarak bir haftayı nasıl geçireceklerini düşünüyorlar. Birçok öğrenci hem çalışıp hem okuyor. En azından devlet eliyle öğrencinin ulaşımının ücretsiz olmasını sağlamalıyız. Üniversite Öğrenci Kimlik Kartı paso gibi tüm illerde öğrencilerimizin ulaşımlarını kolaylaştıracak hale getirilmelidir.

İKTİDAR ÖNCE ÖĞRENCİSİE SAHİP ÇIKMALI

Tüm Avrupa’da öğrenciler, öğrenci kimliğini göstererek devletlerarası seyahat ediyor. Devlet öğrencisine değer veriyor. Yarının siyasetçileri, doktorları, mühendisleri gözüyle bakıyor. Bizim öğrencilerimiz ise iki ilçe arasında seyahat etmek istediğinde dolmuş parası, metro parası ödüyor. Okul bitiyor, siyasilerin 'Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir kaide yok' söylemleriyle karşılaşıyor. Sosyal devlet ilkesi doğrultusunda hazırladığımız bu kanun teklifi ile öğrencilerin, öğrenci kimliklerini göstererek ulaşımdan ücretsiz yararlanmalarını amaçlıyoruz." dedi.

ÖĞRENCİYE NAKİT DEĞİL GELECEĞİMİZ GÖZÜYLE BAKILMALI

Tüm Türkiye’de ekonomik kalkınmaya faydası olur, il ve ilçelerimiz hareketlenir anlayışıyla üniversiteler, meslek yüksek okulları açıldı. Ancak bu Üniversitelerin hiçbirinin donanımı yeterli değil. Sırf buralara öğrenciler gelsin ilçe ekonomisi canlansın anlayışıyla hareket edildi. Öğrenciye nakit gözüyle bakılmaktan vazgeçilmelidir. Donanımlı, nitelikli, iyi almış bir neslin neler yapabileceğiyle ilgili birçok örnek vardır. Geleceğe yatırım yapmak istiyorsak mutlaka eğitime, öğrencilere ve bilime yatırım yapmalıyız. Ülkemiz için geri dönüşü en karlı olacak yatırım gençliğimize yapılacak yatırımdır.”

Etiketler
Adana Milletvekili Öğrenci Üniversite Orhan Sümer