Fatih Altaylı'dan Tansu Çiller yorumu: Beni bir gülme alıyor

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, eski Başbakan Tansu Çiller'in aktif siyasete dönüş sinyalini değerlendirdi. TDP lideri Mustafa Sarıgül için "En azından Tik Tok’ta popüler oldu" diyen Altaylı, "Çiller onu bile olamaz" ifadesini kullandı.

Fatih Altaylı'dan Tansu Çiller yorumu: Beni bir gülme alıyor

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, son dönemde aktif siyasete döneceği konuşulan eski Başbakan Tansu Çiller'in verdiği son demeci değerlendirdi.

Çiller, bu konuda 'bir kararsızlık yaşadığını ancak milletini çok özlediğini' söylüyordu.

"Hanımefendi 20 senedir ortalıkta olmadığı, siyasetten uzak kaldığı ve yazları Bodrum’da yatında, kışları ise yalısında geçirdiği için yeni nesil kendisini pek tanımaz. Muhtemelen Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en kötü performans gösteren Başbakanıdır. Demirel’in Cumhurbaşkanı olması ile medya desteği ile Başbakanlık koltuğuna oturmuş, 1994’te ülkeye tarihin en büyük krizini yaşatmış, 28 Şubat kararlarından kendine güç ve siyasi çıkar devşirmeye kalkışmış bir Başbakan'dı" diyen Altaylı, devamında şunları kaydetti:

"Başbakanlığı döneminde ülkeyi yönetenin geçmişinde bir banka batırma skandalı olan kocası Ö. Uçuran Çiller olduğu bilinmeyen bir şey değildi. İş dünyası ile ilişkiler, görüşmeler, her türlü ihale Özer Uçuran Çiller’den geçerdi. Özelleştirme ihale zarfları, ilgili kurumlarda ya da makamlarda değil evde açılırdı.

'FAİLİ MEÇHULLER ONUN DÖNEMİNDE ZİRVE YAPMIŞTI'

Çeteler, mafya, ülkenin dört yanında cirit atardı, faili meçhuller onun döneminde zirve yapmıştı. Sonra köşesine çekildi. Eşi Uçuran Çiller ise sağlıklı yaşam, Hint felsefesi gibi konulara yöneldi, bir anlamda uçtu, guru oldu. Bu konuda kitaplar yazdı.

'GENÇ SEÇMENİ BÖLMEK İÇİN...'

Şimdi 84 yaşında ve son hatırladığım geçen yıl sonunda yoğun bakımdaydı. Allah şifa versin. Ve şimdi yeniden siyasete girecekmiş. Genç seçmeni bölmek için 76 yaşında geçmişi başarısızlıklarla dolu bir 'yeniden lider'...

'BENİ BİR GÜLME ALIYOR'

Üstelik de onun 'Liderliği!' döneminde ülke ekonomisini ve haliyle aile ekonomisini yöneten kocası artık bu işleri yapamayacak durumdayken. Bu yüzden bu soru bana sorulunca beni bir gülme alıyor. Sizi almıyorsa ve bu dönüşü ciddiye alıyorsanız sizde bir sorun var demektir. Şu kadarını söyleyeyim, Sarıgül en azından Tik Tok’ta popüler oldu. Çiller onu bile olamaz."

Fatih Altaylı'nın yazısının tamamını okumak için tıklayın.

Etiketler
Tansu Çiller Fatih Altaylı Habertürk Mustafa Sarıgül