Türkiye'nin AB'den aldığı fon neden AFAD'a aktarıldı? 'Konuyla alakası olmayan bir kurum'

Avrupa Birliği'nden iklim krizi ile mücadele için alınan fonun AFAD'a aktarılması tepkiye neden oldu.

Türkiye'nin AB'den aldığı fon neden AFAD'a aktarıldı? 'Konuyla alakası olmayan bir kurum'

Avrupa Birliği (AB) kurumlarının sağladığı doğrudan iklim finansmanı yardımlarından en fazla yararlanan ülke olan Türkiye, 2013-2021 yılları arasında iklim krizi ile mücadele amacıyla toplam 28,8 milyon euroluk fon aldı.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre; Dışışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra ikim değişkilği ile doğrudan ilgisi olmayan AFAD’ın da fonun yararlanıcısı olduğunu açıkladı.

CHP’li Abdurrahman Tutdere, “Şahsım hükümetinde’ iklim politikaları geleceğe yönelik değil, konjonktüre göre belirlenmektedir” dedi.

İklim krizi konusunda AB’nin Türkiye’ye sağladığı fonların kullanıldığı çalışmalar açıklanmadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2013-2021 yıllarını kapsayan sekiz yıllık dönemde, “İklim Krizi” başlığı altında AB’den toplam 28,8 milyon euroluk fon alındığını kaydetti. CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere, iklim krizi konusunda AB’den sağlanan fonlar ile yapılan çalışmaları TBMM gündemine taşıdı. Tutdere, fonların hangi amaçla kullanıldığının yanıtlanması istemiyle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na soru önergesi sundu. Önergeyi yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “İklim krizi konusunda 2013-2021 döneminde uygulanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AFAD’ın faydalanıcısı oldukları projeler için AB tarafından sağlanan fon katkısı toplam 28,8 milyon eurodur” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu’nun yanıtını değerlendiren Tutdere, şunları söyledi:

“Türkiye, Avrupa Birliği kurumlarının sağladığı doğrudan iklim finansmanı yardımlarından en fazla yararlanan ülkelerden birisidir. Sekiz yıllık süreçte iklim krizi konularında faaliyet yürütmek üzere AB’den 28,8 milyon euro fon alınmış fakat bu paraların nerelere gittiği veya bu paralarla hangi çalışmaların yapıldığı açıklanmamıştır. İklim krizi konularına uzak ve alakası olmayan bir kurum olan AFAD’ın bu paraların neden aktarıldığı, aktarılan bu paralarla hangi çalışmaların yapıldığı ise saklı bırakılmıştır.”

Etiketler
İklim krizi AFAD Avrupa Birliği Türkiye