CHP'den gelir güvenceli tam kapanma çağrısı: Yakın geleceğimiz tehdit altında

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çekerek, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısı yaptı.

CHP'den gelir güvenceli tam kapanma çağrısı: Yakın geleceğimiz tehdit altında

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de Covid-19 salgınının yönetilemez boyutlara geldiğini belirterek bir an önce ekonomik ve sosyal şartları oluşturulmuş, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanmaya gidilmesi çağrısında bulundu.

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre, İlgezdi, bilim insanlarına göre kapanma maliyetinin 135 milyar TL olduğunu kaydederek “Merkez Bankası’nın kayıp 128 milyar dolarının yedide biri ile bu kapanmanın finansmanı sağlanır. Bunun sağlanması mümkün. Eğer önlem almazsak yakın geleceğimiz de tehdit altında” dedi.

İlgezdi, 7 Nisan’da ölüm sayısında yeni bir rekor kırıldığını anımsatarak şöyle konuştu:

“276 yurttaşımız yaşamını yitirdi, 8 Nisan’da ise 55 bin 941 yeni vaka rekoru ile karşı karşıya kaldık. Salgınla böyle mücadele edilemez. Şu anda vaka sayıları açısından Avrupa’da birinci sıradayız. Zor koşullarda mücadele eden sağlık emekçilerimiz canlarından oldu. Geç kalınmış da olsa, bugün alacağımız sahici önlemlerle salgın zincirini kırmak hâlâ mümkün.”

Etiketler
Ağrı Tehdit Gamze Akkuş İlgezdi