HDP'li Beştaş: Siirt’te 13 yaşındaki çocuk, 2 kişinin cinsel istismarına maruz kalıyor, savcılık takipsizlik kararı veriyor!

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt’te 13 yaşındaki bir çocuğun, bir buçuk yıldır 2 kişinin nitelikli cinsel istismarına maruz kaldığını belirterek “Şikâyette bulunuyor ve savcılık takipsizlik kararı veriyor!” dedi.

HDP'li Beştaş: Siirt’te 13 yaşındaki çocuk, 2 kişinin cinsel istismarına maruz kalıyor, savcılık takipsizlik kararı veriyor!

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt’te 13 yaşındaki kız çocuğunun yaşadığı nitelikli cinsel istismarı Meclis gündemine taşıdı. Beştaş, “Siirt’te 13 yaşında kız çocuğu 1,5 yıldır 65 ve 35 yaşında 2 kişinin nitelikli cinsel istismarına maruz kalıyor, savcılığa şikâyette bulunuyor ve SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI veriyor! Şimdi çocuk o 2 kişinin tehdidine maruz kalıyor, sokağa dahi çıkamıyor! Peşini bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Beştaş, konuyla ilgili verdiği soru önergesinde konuyla ilgili şu soruları yöneltti:

-13 yaşındaki bir çocuğun yaşadığı durumu anlatması istismarın yaşandığına delalet değil midir? Neden çocuğun beyanı esas alınmamıştır?

-Çocuğun uğradığı istismar uzman görüşü ve tıbbi raporlar ile sabit olmasına mukabil takipsizlik kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Yargının bu yaklaşımı ile sanık konumundaki tacizciler korunmuş olmuyor mu? Sanıkların korunduğu bir ortamda çocuğun üstün yararı ilkesi ihlal edilmiş olmuyor mu?

-F.’nin sürekli faillerin tehditleri ile yaşamını sürdürmek zorunda bırakılması çocuk hakkı ihlali değil midir? F. B.’nin yaşamını güven içerisinde geçirmeni sağlamak adına hangi önemler alınacak, hangi çalışmalar yürütülecektir?

Etiketler
Meral Danış Beştaş Siirt HDP Savcı