Bu tuzağa sakın düşmeyin: Dolandırıcıların yeni yöntemi ortaya çıktı

Vatandaşlar her gün yeni bir dolandırıcılık türüyle karşı karşıya kalıyor. Son örneği ise tüm kişisel verilerin kullanıcıya onaylatarak, kullanıcıların telefonlarına program yükleyerek hacklenmesi oldu.

Bu tuzağa sakın düşmeyin: Dolandırıcıların yeni yöntemi ortaya çıktı

Bir banka müşterisi, dolandırıcıların hedefi oldu. Vakıfbank'tan aradığını iddia eden dolandırıcılar, kullanıcının adını, soyadı, anne adını, baba adını ve TC kimlik numarasını söylediler. Sonrasında ise vatandaşın hesabından belirli saatlerde 2 kere para transferi yapıldığını, ancak telefon numarasının sisteme kayıtlı olmadığı için transferi durdurduklarını belirttiler.

"Uyarı" amaçlı aradıklarını söyleyen ve vatandaşın güvenini kazanmayı hedefleyen dolandırıcılar, kullanıcıdan "Quick Supporter" isimli bir programı telefona yüklemesi gerektiğini, Vakıfbank'ın bu uygulama ile birlikte çalıştığını anlattılar.

Sonrasında uygulamayı yüklemek için markete girdiğinde gerçekle karşılaşan kullanıcı, yorumlardan yola çıkarak son anda kurtuldu. Programın telefona dışarıdan bağlantı sağladığı ve gizli bağlantılar için kullanıldığı ortaya çıktı.

Defalarca kendisinin dolandırıcılar tarafından tekrar arandığını belirten mağdur, "Vakıfbank'ı aradım. Bütün hesaplarıma bloke koydular. 'Telefonunuzu hemen sıfırlayın' dediler" ifadelerini kullandı.

Etiketler
Telefon