Doktorların göçü Meclis gündeminde

Doktorların göçünü Meclis gündemine taşıyan Orhan Sümer, “Yıllarca emek veren pırıl pırıl genç doktorlarımız ülkeyi terk ediyor” dedi.

Doktorların göçü Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntılar, başta doktorlar olmak üzere kalifiye sağlık emekçilerinin yurt dışına beyin göçü gerçekleştirme oranının artmasını" Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığının yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Orhan Sümer, “Yıllarca emek veren pırıl pırıl genç doktorlarımız ülkeyi terk ediyor” dedi.

DOKTORLARIN TERCİHİ YURT DIŞI

Orhan Sümer, şu ifadeleri kullandı:

“Türk Tabipleri Birliği'nin verilerine göre, özellikle son 3 yılda yurt dışına taşınmak isteyen doktor sayısında büyük artış bulunmaktadır. 2012'de sadece 59 doktor yurt dışına taşınma amacıyla başvurmuşken, 2021'in ilk 11 ayında bu sayı 1200'ü aşmış durumdadır.

Kamuoyuna demeç veren hekimlerin açıklamalarının ortak noktası “yurt dışına taşınma kararının bir anda alınmadığı, bunun sıkıntılı bir süreç olduğunu ancak Türkiye'de hekim olarak çalışmanın çok zorlaştığını’ belirtmeleridir. Bu duruma iktidarın mutlaka çözüm bulması gerekiyor.”

"BEYİN GÖÇÜ DAHA DA ARTIYOR"

Orhan Sümer, “Son yıllarda ülkemizde beyin göçü her geçen gün biraz daha artıyor. Yurt dışına artan beyin göçü ile ilgili veriler doktor ve mühendislerin kısacası nitelikli işgücünün ilk sıralarda yer aldığını gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, New York Times’ta yer alan ‘Türkiye’den 250 bin entelektüelin göç ettiği’ haberini yalanlayarak, böyle bir göç olmadığını açıkladı. Oysa TÜİK’e göre 2019 yılında Türkiye’den 677 bin 42 kişi yurt dışına göç etti. Saray iktidarının yanlış ve baskıcı politikaları gençlerimizi yurtdışında yaşamaya sevk ediyor” dedi.

SAĞLIKÇI DEĞER GÖRMÜYOR

Orhan Sümer, “Covid-19 salgını döneminde sağlık çalışanlarının yüzde 54'ünün emeklerinin karşılığının verilmediğini düşündüğünü ortaya çıkmıştı sağlık emekçileri değer görmediklerini düşünüyor. Şiddete maruz kalmaları, yasaların olumlu yönde değiştirilmemesi, Sağlık Bakanlığı’nın sahip çıkmaması, 36 saat aralıksız nöbet tutmaları, kapasitenin üzerinde hasta bakmaya zorlanmaları gibi nedenler birleştiğinde sağlıkta çözülmesi gereken birçok sorun olduğu ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Orhan Sümer