Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makas rekor kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makas rekor kırdı.

Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makas rekor kırdı

GERÇEK GÜNDEM - Tüketici fiyatları (TÜFE), martta aylık bazda yüzde 5,46 artarken, yıllık enflasyon 20 yılın yeni zirvesi olan yüzde 61,14'e yükseldi. Çekirdek enflasyon yüzde 48,39 olarak kaydedildi. ENAG ise enflasyonu yüzde 142.63 olarak hesapladı.

Üretici fiyatları ise aylık bazda yüzde 9,19 artarken, yıllık Yİ-ÜFE yüzde 114,97'e çıktı. Böylece üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makas 53,8 puanla yine rekor kırdı.

ÖNCÜ GÖSTERGELERDE YÜKSELİŞ İZLENMİŞTİ

Enflasyonun öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen Türk-İş gıda enflasyonu verileri artış ivmesine devam etmişti. Konfederasyonun verilerine göre Mart ayında gıda fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 76,4 arttı.

Böylelikle Türk-İş'in çalışmasına göre Mart ayında gıda enflasyonu rekor düzeye çıktı.

Verilere göre gıda fiyatları aylık bazda yüzde 8,24 arttı.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) açıkladığı Ücretliler Geçinme İndeksi’nin Mart ayı sonuçlarına göre ise İstanbul’da perakende fiyatlar Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63,25 artış kaydetti.

Böylelikle 20 yılın en yüksek artışı gerçekleşti.

Etiketler
Enflasyon Rekor TÜİK Türkiye