Para pul oldu: Madeni Türk lirasının hurdası daha pahalı

İstanbul’da madeni paralarla çalışan sakız ve oyun makinaları firması bulunan Nevşehirli iş insanı Ahmet Erdemli, Türk lirasının değer kaybetmesiyle madeni paraların hurdasından daha değersiz hale geldiğini açıkladı.

Para pul oldu: Madeni Türk lirasının hurdası daha pahalı

Erdemli, madeni paraların hurdasından daha değersiz hale geldiğini belirterek, “Bir kilo 10 kuruş, 31,2 lira yapıyor. Ancak bu paraları tümletmek yerine hurdacıya götürdüğümüzde, bir kilo 10 kuruş karşılığında hurdacı bize 80 lira ücret ödüyor'' dedi.

ANKA'ya konuşan Erdemli, şunları söyledi:

“10 kuruşu tartıyoruz, 3,2 gram ağırlığında. 25 kuruşu tartıyorum, 4 gram ağırlığında. 50 kuruşu tartıyorum, 50 kuruş da yaklaşık 6,8 gram geliyor. Bu poşetin içinde 10 kuruşlar mevcut. Tam olarak bin gram geliyor. Bin gram bölü 3,2 dediğimizde, bir kiloda 312 adet para mevcut olduğunu görüyoruz. 312 adet çarpı 0,10 dediğimizde, 31,2 lira çıkıyor. Yani bir kilo 10 kuruş, 31,2 lira yapıyor. Ancak bu paraları tümletmek yerine hurdacıya götürdüğümüzde, bir kilo 10 kuruş karşılığında hurdacı bize 80 lira ücret ödüyor. Çünkü madeni paralarımızın içindeki karışımın yüzde 80’i bakır. Minimum 80 lira gibi bir ödeme alabiliyorsunuz. 80 eksi 31 dediğimizde, yaklaşık 49 lira kar elde etmiş oluyorsunuz''

''İKİ KURUMA SESLENMEK İSTİYORUM''

İki kuruma seslenmek istiyorum diyen Erdemli, ''Birincisi Darphane Müdürü. Sanırım madeni paramızın ağırlıklarını ve hurda fiyatlarını biliyor olsa gerek. Bununla ilgili ilgili bakanlığın belli girişimler yapmasını rica ediyoruz'' ifadelerine yer verdi.

Etiketler
Ahmet Türk Nevşehir İstanbul Maden