Ekonomist Remzi Özdemir'den dolar kuru için yeni tahmin

Dolar kuru son dönemlerde rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Dolarda rekor devam ederken Ekonomist Remzi Özdemir'den dikkat çeken kur tahmini geldi.

Ekonomist Remzi Özdemir'den dolar kuru için yeni tahmin

Türk Lirası yabancı paralar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Merkez Bankası'nın son dönemlerde yüksek enflasyona rağmen faiz indirmesi dolar kurunun ve diğer yabancı para birimleri Türk Lirası karşısında değer kaybediyor.

Dolar kurunda dalgalı günler yaşanırken ekonomi yazarı Remzi Özdemir dolar kuru ile ilgili dikkat çeken bir analiz kaleme aldı.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR PARA POLİTİKASI UYGULUYORLAR

Remzi Özdemir Merkez Bankası'nın para politikasını eleştirdi.

Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'ndan gelen son değerlendirmeler ve Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun son açıklamalarında halk tabiriyle, 'Ben Türk lirasını bıraktım, saldım çayıra mevlam kayıra' diyor. Merkez Bankası esas görevi olan Türk lirasını korumak, geliştirmek ve enflasyonla mücadele görevini bıraktı. Onun yerine ise dünyada eşi benzeri olmayan bir model üzerinde para politikası uyguluyorlar.” ifadelerini kullandı

Dünyada böyle bir para politikası modeli olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Dolar kurunu yükselterek cari açığı sıfırlamak istiyorlar. Merkez Bankası'nın bu yeni para politikasına göre cari açık kapanacak ve hatta cari fazla verilecek. Ardından da enflasyon düşecek. Bunların yaptıkları bu politika en az 5 yıllık bir süreç anlamına geliyor. Dünyada bu şekilde bir para politikası modeli yok.” dediç

DEĞER KAYBI UYARISI

Dolar kurunun aşırı değer kazanacağını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'nın bu politikasına göre Türk lirası aşırı değer kaybedek ve buna karşın dolar kuru da aşırı değer kazanacak. İnsanlar artık ithal ürün alamayacaklar. Bu şekilde Türkiye ithalata para ödemeyecek. Aşırı değerlenen dolar kuru ihracat gelirlerini arttıracak. Bu şekilde cari açık kapanacak. Bunlar biz beceriksiziz, Türk lirasını koruyamıyoruz demiyorlar da cari açık bahanesinin arkasına sığınıyor.” şeklinde konuştu.

''DOLAR KURU İÇİN 11 TL OLACAK''

Dolar kuru hakkında yeni tahminini açıklayan Remzi Özdemir, “Dolarda pozisyon alanları bekleyen bir risk yok. Onlar varlıklarını kat kat arttırabilecekler. Dolar kuru için uzun vadede tahmin yapmak zor. Merkez Bankası'nın yeni modelinde dolar kurunun yükseleceğini bilmek için kahin olmaya gerek yok. Dolar kurunu mevcut politikalar sonunda kısa bir sürede 11 TL olarak görebiliriz. Ancak millet olarak fakirleşmeye devam edeceğiz. Türk lirası tarihin en kara dönemini yaşıyor.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir, yatırım tavsiyesi değildir.

Etiketler
Dolar tahmini Rekor