Yurttaş bayram ikramiyesine tepkili: '128 milyar dolardan bizim payımıza 100 lira düştü'

SSK emeklileri bugün ikramiyelerini almaya başladılar. Vatandaşlar, 3 yıl aradan sonra yapılan 100 lira zamdan memnun olmadıklarını belirttiler. Bir vatandaş tepkisini "128 milyar dolardan bizim payımıza 100 lira düştü" diyerek dile getirdi.

SSK emeklileri bugün ikramiyelerini almaya başladılar. Vatandaşlar, 3 yıl aradan sonra yapılan 100 lira zamdan memnun olmadıklarını belirttiler. Bir vatandaş tepkisini "128 milyar dolardan bizim payımıza 100 lira düştü" diyerek dile getirdi. Bir başka vatandaş ise "Biz iyice mahvolduk, devletimden de memnun değilim, hayatımdan da memnun değilim" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Enflasyon 85 gibi oluyor, bunu inşallah 100’e tamamlayacak, inşallah 1100 olarak yapacağız" diyerek bu sene emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesinin 1100 lira olacağını duyurmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise daha sonra, ikramiyelerin 6-7 Mayıs'ta yatacağını açıklamıştı. Buna göre bugün SSK emeklilerinin, yarın (7 Mayıs) ise Emekli Sandığı ile Bağ-Kur emeklilerinin bayram ikramiyesi hesaplarına yatırılacak. SSK emeklisi vatandaşlar bugün bankaların açılmasıyla birlikte ikramiyelerini almaya başladılar.

Banka önünde ANKA Haber Ajansı'na konuşan vatandaşlar, yapılan 100 lira zamdan memnun olmadıklarını dile getirdiler. Vatandaşların tepkileri şöyle:

"100 LİRAYA BEŞ KİLO YAĞ ALINMAZ"

- Ortamdaki pahalılık belli. Bu 100 liraya beş kilo yağ alamazsınız. Ben bir emekli olarak hiç memnun değilim. Etin kilosu zaten 70-80 lira. Hiç değilse 250-300 liralık bir zam olması lazımdı. 3 yıldır zam yapılmıyor, bu emekliler mağdur durumda.

- Kimse babasını malını vermiyor, ama iktidarın işi hiç iyi değil. 100 lirayı şuradan geçen çocuğa veriyorsun, 100 lira ne yani. Niye enflasyon oranında yükselmiyor zamlar? En azından 300-400 lira zam yapılabilirdi. Aşağı yukarı 3-5 senedir bu ikramiyeyi alıyorum, hep aynı hep aynı olmaz ki. Marketlerde bu paraya yağ olur, buna benzer şeyler olur başka ne olur bu paraya?

"BİZ İYİCE MAHVOLDUK. BU 1100 LİRAYLA HİÇBİR ŞEY ALAMAZSIN"

- 10 milyon da verse değerli değil. Biz iyice mahvolduk. 870 lira kira veriyorum, 30 lira aidat veriyorum. Millet aç, ölüyor, çöplükten ekmek topluyor. Bu 1100 lirayla hiçbir şey alamazsın. 10 tane yağ alırsın sadece. Domatesin kilosu çıkmış 10 liraya, sivri biberin kilosu 14 lira. Yeşil fasulyenin kilosu 25 lira. Hiçbir şeyin yanına varılmıyor. 100 lirayı bozdur, iki adım git hemen bitiyor. Millet aç, ben memnun değilim hayatımdan. Devletimden de memnun değilim, hayatımdan da memnun değilim. Çok para vermiş. Kendi maaşına yüzde 36, yüzde 40 zam yaparken bize yüzde 5 veriyor. Allah'tan korksun, bir milletvekili beş yerden maaş alıyor. Bu Allah'tan reva mı, fakirin fukaranın hakkını niye yiyor, benim hakkımı niye yiyor? Benim vergimle onlara veriyor, benden niye kesiyor? Buradan alıyoruz; 25 lirasını, 10 lirasını kesiyor. Kanun, adalet diye hiçbir şey yoktur bu Türkiye'de. Cennet cehennem burada. Hali vakti iyi olan cennete yaşıyor, iyi olmayan cehennemde yaşıyor.

- İkramiyenin en az 1500 lira olması gerekirdi. AKP-MHP neyi reddetmiyor ki. Hükümet neyimizi kabul ediyor ki, CHP'nin hangi verdiğini önergeyi kabul etti? Kendilerine gelince var; emeklilere, millete gelince hiç. 100 lirayla hiçbir şey yapamayacağım. Ehliyetimi kaybettim, 270 lira ehliyet parası yatıracağım. 100 lirayı çocuğuma veriyorum o bile küçümsüyor.

"128 MİLYAR DOLARDAN BİZE 100 LİRA DÜŞTÜ"

- 128 milyar dolardan bize 100 lira düştü. Komik bir durum, milletle dalga geçmektir bu. Bayram geliyor, iki tane torunum var, harçlık şöyle dursun onlara birer tane tişört alabilir miyim bu zamla bilmiyorum. Ekonomistler televizyonlarda konuşuyor, öyle bir enflasyon yok 85 liralık enflasyonu Erdoğan nereden buldu diye söylüyorlar. Ama Reis'in mesleği ekonomist olduğu için heralde en doğrusunu o biliyor. Markete gidiyorum 8-10 liradan aşağı domates yok. Mersin'de gördük, üreticiler mallarını sokağa döküyor. Vatandaş da burada 8-10 liraya alabiliyorsa alıyor. Akşamları marketlerin artıklarını seçiyorlar. Onlar sırça köşklerde yaşıyorlar, vatandaşın halinden hiç haberleri yok.

"EŞİM KANSER HASTASI. ONA MEYVE ALABİLMEK İÇİN TORUNUMDAN 15 LİRA BORÇ ALDIM"

- Bu 100 lira zam benim ne işime yarayacak? Benim eşim kanser hastası. Dün 20 liralık incir aldım, incirin kilosu 60 lira. 'Karadut yemesi gerekiyor' dediler, bir paket duta 18 lira verdim. 11 tane kayısı aldım, 12 lira. 15 tane çilek aldım, 13 lira. 2 tane ithal muz aldım 8 lira. İnanır mısın torunum yanımda olduğu için ondan 15 lira borç aldım. Halk işte böyle yaşıyor, bizi düşünen yok. Yeter artık, biraz da halkı düşünsünler.

- İkramiyeden memnun değiliz. İki gündür bakkala yazdırıyoruz. Paranın 100-200 lirasını götürüp oraya yatıracağım, kalanı da kredilere kesilecek. Oğlum evde boş, kredilerimiz var. Yetişemeyince kredi çekiyoruz. (ANKA)

Etiketler
SSK