Nobel Ekonomi ödüllerini bu yıl üç kişi kazandı

2022 Nobel Ekonomi Ödülü'nü Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig kazandı.

Nobel Ekonomi ödüllerini bu yıl üç kişi kazandı

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2022 Nobel Ekonomi Ödülü’nü bu yıl üç Amerikalı ekonomiste verdi.

Akademi tarafından Stockholm’de düzenlenen basın toplantısında, 2022 Nobel Ekonomi Ödülü’nü ‘bankalar ve finansal krizler konusundaki araştırmalarından’ ötürü Amerikalı ekonomistler eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig’in kazandığı açıklandı.

Bernanke, Diamond ve Dybvig’in ekonomide ve özellikle finansal krizler sırasında bankaların rolüne ve finansal piyasaların nasıl düzenleneceğine ilişkin kavrayışın önemli ölçüde gelişmesini sağladığı belirtildi.

Diamond ve Dybvig’in, bankaların neden var olduğunu, toplumdaki rollerinin, bankaları yaklaşan çöküşleriyle ilgili söylentilere karşı nasıl savunmasız kıldığını ve toplumun bu savunmasızlığı nasıl azalttığını anlatan teorik modeller geliştirdiği kaydedildi.

900 BİN DOLARI PAYLAŞACAKLAR

Üç ekonomistin çalışmalarının, finansal krizlerin toplum için keskin sonuçları olan uzun dönemli bunalımlara dönüşme riskini azalttığına işaret edildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, yaptığı açıklamada 3 ekonomistin 10 milyon kron (900 bin dolar) ödülünü paylaşacağını kaydetti.

Bernanke, 2006-2014 arasında Fed başkanlığı görevinde bulundu. Diamond, Chicago Üniversitesi’nde, Dybvig ise Washington Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ediyor.

Etiketler
Nobel