Avrupa Birliği: Türkiye ile üyelik müzakereleri donmuş olarak kalacak

Yıl sonunda yapılacak AB liderler zirvesi için hazırlık toplantısında bir araya gelen AB Genel İşler Konseyi, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin donmuş olarak kalması yönünde karar aldı

Avrupa Birliği: Türkiye ile üyelik müzakereleri donmuş olarak kalacak

GERÇEK GÜNDEM

AB Konseyi, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin 'donmuş' olarak kalmasına karar verdi.

Yıl sonunda yapılacak AB liderler zirvesine hazırlık toplantısında bir araya gelen AB Genel İşler Konseyi, tüm üye ülkelerin oy birliğiyle verdiği kararla Türkiye ile müzakere sürecinin donmuş bir şekilde kalması yönünde karar aldı.

Kararda, "Konsey, Türkiye'nin giderek AB'den uzaklaştığını üzülerek not ediyor" ifadelerine yer verildi.

Buna göre 35 fasıl üzerinden yürütülen üyelik müzakerelerinde yeni fasıl açılmayacak ve daha önce açılan 16 fasıldan hiçbiri kapatılmayacak.

Kararda Türkiye'nin giderek artan oranda Avrupa Birliği'nin öncelikleriyle çelişen dış politikası eleştirilirken, bu politikalara örnek olarak Libya gösterildi. Konsey ayrıca, Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasına yönelik ihlalleri de eleştirildi.

Kararda insan hakları, demokrasi ve temel hakların yanı sıra düşünce özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konularındaki gerilemelerin "derin endişe" yarattığı kaydedildi. Sivil toplum kuruluşlarının toplumun giderek zorlaşan bir ortamda baskı altında çalışmaya devam ettiği belirtildi.

Etiketler
Muş Avrupa Birliği Türkiye