İlgezdi: Mali müşavirlerin her ay vermek zorunda oldukları beyannameler ertelenmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Mali müşavirlerin her ay vermek zorunda oldukları beyannameler ertelenmeli” önerisini getirdi.

İlgezdi: Mali müşavirlerin her ay vermek zorunda oldukları beyannameler ertelenmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Mali müşavirlerin her ay vermek zorunda oldukları beyannameler ertelenmeli” önerisini getirdi.

İlgezdi yaptığı açıklama ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Nisan, Mayıs ve Haziran’da muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemelerinin mücbir sebep nedeniyle 6’şar ay ertelendiği bu sebeple Nisan, Mayıs ve Haziran ayı KDV ve muhtasar beyan verme sürelerinin 27 Temmuz tarihine ertelendiğini duyurduğunu hatırlatarak, “Ancak mücbir sebebe giren işletmelerin diğer beyannameleri ile ilgili bir erteleme yoktur. Bununla birlikte mücbir sebebe girmeyen fırın, market gibi işletmelerin beyannamelerinin de zamanında verilmesi gerekiyor. Ayrıca tüm işletmelerin SGK tahakkuklarının da 23 Nisan’a kadar yapılması gerekiyor” dedi.

Tarafsız Haber Ajansı'nın haberine göre; İlgezdi, mali müşavirlerin bu işlemler için çalıştıkları firmalara gitmek ve bir sürü evrak toplamak zorunda olduklarını hatırlatarak, “Mali müşavirler koronavirüse karşı açık hedef haline gelmektedir” dedi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

İlgezdi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a vermiş olduğu soru önergesi ile 23 Nisan’da verilmesi gereken SGK tahakkuklarının da ertelenmesi gerektiğini ifade ederek, bakanlığın böyle bir ertelemeye yapıp yapmayacağını sordu.

İlgezdi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a da mücbir sebebe girmeyen işletmeler ile tüm beyannamelerin ertelenmesinin planlanıp planlanmadığını da sordu.

“MALİ MÜŞAVİRLERİN ÖNCELİKLİ TALEPLERİ SGK VE DİĞER TÜM BEYANNAMELERİN YIL SONUNA KADAR ERTELENMESİDİR”

İlgezdi, şöyle dedi:

“Mali müşavirler ‘ölmek istemiyoruz’ diyerek kendilerini anlatmaya çalışırken, alınacak önlemler ise son derece nettir. Mali müşavirlerin öncelikli talepleri SGK ve diğer tüm beyannamelerin yıl sonuna kadar ertelenmesidir. Zira mücbir sebeple Nisan, Mayıs, Haziran ayları KDV ve muhtasar beyanları nasıl ki 27 Temmuz 2020 tarihine ertelendiyse mücbir sebebe girmeyen firmaların da KDV ve muhtasar beyanları ile tüm firmaların SGK tahakkukları ve tüm diğer beyanları da ertelenmelidir. Ancak bu şekilde virüse karşı mücadelede önemli bir adım atılmış olacak ve mali müşavirler bir nebze de olsa virüs bulaşı riskinden uzaklaşacaktır.”

Etiketler
Gamze Akkuş İlgezdi