Eski Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erinç: ‘Aydın Engin, 7,5 yıllık hapis cezasını Cumhuriyet'teki gammazların suratlarına çarparak gitti’

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Cumhuriyet Vakfı'nın bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, "Aydın Engin, 7,5 yıllık hapis cezasını Cumhuriyet'teki gammazların suratlarına çarparak gitti!" dedi.

Eski Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erinç: ‘Aydın Engin, 7,5 yıllık hapis cezasını Cumhuriyet'teki gammazların suratlarına çarparak gitti’

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazetenin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı'nın bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı 64 yıllık gazeteci Orhan Erinç, gazeteci Aydın Engin’in hayatını kaybetmesi üzerine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Orhan Erinç, Facebook hesabından Türkiye medyasının en kıdemli isimlerinden Aydın Engin’in yaşamını yitirmesinin ardından "Aydın Engin, 7,5 yıllık hapis cezasını Cumhuriyet'teki gammazların suratlarına çarparak gitti!" ifadelerini kullandı.

Orhan Erinç devamında, Aydın Engin'in uzun yıllar emek verdiği Cumhuriyet gazetesinin ölüm haberine iç sayfada, küçük bir alanda yer vermesine tepki gösterdi.

Erinç şunları belirtti:

Aydın Engin’i sonsuzluğa uğurladık. Hastalığım süresince tanıdığı tüm hekimleri seferber etmiş olmasına karşın, benim hem hastayken hem de uğurlanışında olanı biteni seyretmekten öte bir ilgim olmadı.

Birbirimize karşılıklı “Efendi Abi” derdik. 1960’lı yıllarda yaş önemliydi.24 yaşında istihbarat şefi olduğumda arkadaşlarımın en genci bendim. Bu nedenle adlarıyla hitap edemediğim için başa bir ek getirirdim. Bu alışkanlık sürdü gitti.Ama Aydın Engin’e "Efendi Abi” tanımı çok yakışırdı. Aydın da bana aynı ifadeyi kullanırdı.

Sonsuzluğa giderken yedi yıl altı aylık hapis cezasını doğal olarak götürmedi. Cumhuriyet Gazetesi'ndeki gammazların suratlarına çarparak gitti diye düşünüyorum. O yüzden olsa gerek gazetedeki haberi iç sayfada ve kısacık verilmiş. Ama farkında olamadıkları Aydın’ı küçümseme niyetleri değil kendi boyutları olmalı.

Değeri musalla taşından önce bilinenlerdendi. Uzmanlıkları arasında muzipliği de önde gelirdi. Yaşamının büyük bölümü böyle geçti.

Artık yazabilirim.

Cumhuriyet Davasında PKK; DHKP-C ve FETÖ/ PDY örgütlerine üye olmamakla birlikte yardım suçlamasıyla hep birlikte yargılanırken, devlet kendisine, terörist saldırılarından korumak için koruma polisi vermişti.

Uğurlar olsun Efendi Abi.

Beceriksizliğim yüzünden Sayın Berrin Simavlıoğlu’nun, ifade verirkenki renkli çizimini bulamadım. Canan Coşkun’un “Burası Adliye” kitabındaki siyah- beyaz baskısından yararandım.

Eski Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erinç: ‘Aydın Engin, 7,5 yıllık hapis cezasını Cumhuriyet'teki gammazların suratlarına çarparak gitti’ - Resim : 1

Etiketler
Orhan Erinç Orhan Aydın Aydın Cumhuriyet Gazetesi