TOGG banttan indi | Erdoğan'dan bankalara 'vatandaşımızın satın alabilmesi için elinizi taşın altına koyun' çağrısı

TOGG'un seri üretiminin yapılacağı Bursa'nın Gemlik ilçesindeki fabrika Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Erdoğan, TOGG'un fiyatının şubat ayında açıklanacağını duyurdu.

TOGG banttan indi | Erdoğan'dan bankalara 'vatandaşımızın satın alabilmesi için elinizi taşın altına koyun' çağrısı

Türkiye'nin vizyon projeleri arasında yer alan TOGG'un seri üretiminin yapılacağı Bursa'nın Gemlik ilçesindeki fabrika bugün Cumhuriyet'in 99. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesinin 75 bin adet olacağı duyuruldu.

TOGG'dan yapılan açıklamaya göre, "Bir otomobilden fazlası" için yola çıkan TOGG, 2023 yılının ilk çeyreğinde pazara sunacağı doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı C SUV'da " Türkiye'nin Renkleri"ni kullanıcılarıyla buluşturacak. TOGG, Türkiye'nin büyüleyici güzelliklerinden ilham alarak tasarlanan otomobilin dış renklerine "Anadolu", "Gemlik", "Oltu", "Kula", "Kapadokya" ve "Pamukkale" isimlerini verdi.

Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni'nde banttan inen ilk otomobilin direksiyonunun başına geçti. Erdoğan, fuaye alanında TOGG'u kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle oldu:

"TÜRKİYE YÜZYILININ İLK FOTOĞRAFI BUGÜN AÇTIĞIMIZ TESİSİMİZDİR"

Cumhuriyetimizin 99. yılı kutlu olsun. Millet olmak demek ortak bir geleceğe ulaşmak demektir. TOGG bu ortak hayali hepimize ulaştırmıştır. TOGG'u seri üretim bandından indirmek için gecesini güzdüzlerine katan babayiğitlerimizi emekçilerimizi, mühendislerimizi yürekten kutluyorum.

Türkiye Yüzyılı vizyonunu dün paylaşmıştık. Türkiye Yüzyılınının ilk fotoğrafı da bugün açtığımız tesisimizdir. Biz bu ürüne otomobil diyoruz. TOGG üreticileri akıllı cihaz diyor.

"UÇAKLARIN YERİNİ KULUÇKA MAKİNELERİ ALDI"

Cumhuriyetin birinci yıllarına savaşlardan yorgun düşmüş kaynakları tükenmiş bir ülke olarak girdik. Tüm imkansızlıklara rağmen mühendislerimiz önemli girişimler başlattı. Vecihi Hürkuş, Şakir Zümre, Nuri Killigil gibi vatansever girişimcilerin önleri kesildi. O fabrikalarda üretilen uçakların yerini kuluçka makineleri aldı.

Tayfun füzeleri atılmaya başlandı, Yunan'ın gündemine girdi. Daha durun, bunun arkası gelecek. TOGG Avrupa'nın yollarına girdiği zaman ciddi manada tutuşacaklar. Çılgın Türkler geliyor diyecekler. Biz onlara değil nereden nereye geldiğimize bakacağız. Yarın değil hemen şimdi diyerek yolumuza devam edeceğiz.

"ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI OLARAK HEP BABAYİĞİTLERE DAVET ÇIKARDIM"

Siz fabrika kurulmuyor diyor diye ortalıkta dolaşanlara itibar etmeyin. Türk sanayicisi fabrika kuracak arsa için birbiriyle yarışıyor. Dünyada teknolojinin ve girişmciliğin hangi noktaya geldiğine bakmak için 10 bin km öteye gitmeye gerek yok. Bunun için Türkiye'ye bakmanız yeterli. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk markaları ile karşılacaksınız.

Ülkenin cumhurbaşkanı olarak hep babayiğitlere davet çıkarttım. Sonunda oldu. Buna da dudak bükenler vardı. Yerli otomobil üretmek intihardır diyenleri gördük. Biz kararımızdan taviz vermeyrek bu projeyi hayata geçirecek babayitleri bulduk. Projenin Devrim otomobilinin akıbetini yaşamasını isteyenlere de rastladık. 'Hani bunun fabrikası nerede?' diyerek kendi akıllarınca alay edenler vardı. İşte fabrika burada.

"DEVRİM OTOMOBİLİNİ ENGELLEYENLER DEVRİN OTOMOBİLİNDE BAŞARILI OLAMAYACAKLAR"

TOGG Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığında yılda 175 bin araç üretildiğinde 4 bin 300 kişiye doğrudan 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacaktır. Burada 2030'a kadar üretilecek 1 milyon adet araçla cari açığımıza katkı sağlayacağız. Halan üretemezsiniz diyenler varsa şu otomobillere iyi baksınlar. Bundan 60 yıl önce Devrim otomobilini engelleyen Devrin otomobilinde başarılı olamayacaklar.

Tabi alacağımız otomobilin rengine Emine Hanım ile istişare ederek karar vereceğiz.

Burada tüm kamu ve özel sektör bankalarının yöneticilerine TOGG'u vatandaşımızın rahatlıkla satın alabilmesi için ellerini taşın altına koymaları çağrısında bulunuyoruz.

TOGG lityum iyon bataryalarının üretimi konusunda dünyanın önde gelen şirketlerden biriyle anlaştı. TOGG'un batarya fabrikasının temelini yakında atıyoruz. Biz bu yolla çıkarken Türkiye elektrikli araçların üssü olacak demiştik. Lokomatif nereye giderse vagonlar da oraya gider.

TOGG'UN FİYATI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

680'den fazla noktada 1000'den fazla şarj cihazı yer alacak. Test ve sertifikasyon sürecine başlıyor. TOGG inşallah 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz.

TOGG aracısız bir şekilde alıcılarıyla bulaşacak. Satış işini dijital ve fiziksel deneyimi birleştirerecek. TOGG siparişleri şubat ayında ön siparişe açılacaktır. TOGG'un fiyatının piyasa şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde tespit edileceğine babayiğitlerle karar vereceğiz. Önümüzde yılın mart ayında yollara çıkacak ürünün fiyatının şimdiden açıklamak doğru olmayacaktır. Şubat ayında herhalde fiyatı da açıklamış oluruz.

ERDOĞAN TOGG ARACINI BANTTAN İNDİREREK DİREKSİYON BAŞINA GEÇTİ

Etiketler
Togg Bursa Gemlik Ağrı