Cemevlerine saldıran şahısların ifadeleri ortaya çıktı: Kimseden talimat almadım

Ankara’da cemevlerine saldırının ardından gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen şahısların ifadeleri ortaya çıktı.

Cemevlerine saldıran şahısların ifadeleri ortaya çıktı: Kimseden talimat almadım

Ankara'da geçtiğimiz günlerde Şah-ı Merdan Cemevi, Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ve Gökçebel Köy Derneği’ne dönük saldırılar gerçekleştirilmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından paylaştığı mesajda cemevlerine dönük saldırıda “eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlandığını” iddia ederek A.O.K isimli şüphelinin ve bu şahısla irtibatlı olduğu “değerlendirilen” Ç.C.B isimli şahsın İzmir’de, B.G. isimli şahsın Eskişehir-Ankara karayolunda seyir halinde olduğu araçtan gözaltına alındığını duyurmuştu.

Gazete Yolculuk'tan Buse Söğütlü'nün haberine göre, gözaltına alınan A.O.K, Ç.C.B. ve B.G, Emniyet’teki işlemlerinin tamamlanmasının ardından akşam saatlerinde Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. A.O.K., “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme”, “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlamarıyla tutuklanırken Ç.C.B. ve B.G. ev hapsi ile yurtdışına çıkış yasağı kısıtlamasıyla serbest bırakıldı.

A.O.K, Ç.C.B. ve B.G.’nin gözaltına alınmalarının ardından hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarıyla hem de AKP’nin yayın organlarından Yeni Şafak ve A Haber’in haberleriyle cemevlerine yönelik saldırıda “örgüt bağı” olduğu ileri sürülmüştü. Hem Bakanlık düzeyinde açıklamalar hem de söz konusu haber sitelerinin haberlerinde A.O.K.’nin “irtibatlı” olduğu Ç.C.B.’nin Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi olduğu iddiasında bulunulmuştu. Devrimci Gençlik Dernekleri bu iddialara ilişkin bir açıklama yayımlayarak söz konusu üç şahsın da dernekleriyle bir bağının ya da bağlantısının olmadığını ifade etmişti.

DEVRİMCİ GENÇLİK DERNEKLERİ İLE İLİŞKİLİ OLDUĞU İDDİALARINI REDDETTİ

Gözaltına alınan A.O.K, Ç.C.B. ve B.G.’nin Ankara Adliyesi’ndeki hakimlik sorgusunun tutanaklarına ulaştık.

A.O.K, hakimlik sorgusunda ailesiyle yaşadığı sorunlardan ve uyuşturucu geçmişinden bahsederek “Yaşadığım olaylarda ölümden döndüğüm için son kez bir şey yapmak istedim. Kimseden talimat almadım. Tek başıma yaptım.” ifadeleriyle cemevlerine yönelik saldırının faili olduğunu itiraf etti.

İçişleri Bakanlığı açıklamalarında ve AKP medyasının yayın organlarında Devrimci Gençlik Dernekleri ile bağlantısı olduğu ileri sürülen Ç.C.B. ise hakimlik sorgusunda “Bu olayı gerçekleştiren kişiyle aylar boyunca hiçbir alakam olmamıştır. Olayla ilgili de benim bir bağım yoktur. (…) Benim siyasi düşüncem ve eylemim olmadı.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ç.C.B.’nin yukarıdaki ifadelerinin daha önce Devrimci Gençlik Dernekleri’ni saldırıların faili ilan eden AKP medyasında yer almadığı da dikkat çekti.

Etiketler
Ankara Gözaltı Mahkeme Saldırı