Örtülü ödenek Meclis gündeminde: '3 ayda ne kadar harcandığı bilinmiyor'

CHP'li Orhan Sümer, örtülü ödenekten yapılan harcamaları Meclis gündemine taşıdı. Sümer, “Saltanatı sürdürmenin yolu, örtülü ödenekten hesap vermeden para harcayarak gerçekleşiyor.” dedi.

Örtülü ödenek Meclis gündeminde: '3 ayda ne kadar harcandığı bilinmiyor'

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “2022 yılı ilk 3 ay içerisinde örtülü ödenekten ne kadar harcama yapıldığını” yazılı soru önergesi vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “Saltanatı sürdürmenin yolu, örtülü ödenekten hesap vermeden para harcayarak gerçekleşiyor.” dedi.

“ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN GERİDE KALAN SON 5 YILLIK DÖNEMDE YAPILAN HARCAMA 10 MİLYAR 484 MİLYON LİRA”

CHP’li Sümer, şunları kaydetti:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, kullanım yetkisi Cumhurbaşkanı’nın iznine tabi 2021 yılında toplam 2 milyar 714 milyon lira harcandı.

2022 yılının sadece 3 ayında ne kadar harcandığı ise henüz bilinmiyor. Yazılı Soru Önergesi ile bu kadar büyük paraların nereye harcandığının açıklanmasını talep ediyoruz. Örtülü ödenekten geride kalan son 5 yıllık dönemde yapılan harcama ise 10 milyar 484 milyon lira. Ülke ekonomik uçuruma sürüklenirken birileri har vurup harman savuruyor.”

“MİLLETİN PARASINI GÖZÜNÜ KIRPMADAN HARCIYOR”

Orhan Sümer, “Vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayamadığını, destek paketlerinin, indirimlerin devreye girmesini söylediğimizde 1 liralık, sadece göstermelik paketler açıklanıyor. Oysa Saray Saltanatının devam etmesi için hesabı sorulmayan örtülü ödenekten milyarlarca lira harcanıyor. Tasarrufları arttırmamız gerekiyor diyenler, milletin parasını gözünü kırpmadan harcıyor.” dedi.

84 MİLYON KİŞİNİN CÜZDANI TEK ADAMIN ELİNDE

Orhan Sümer, “Son iki sene içerisinde 2020 yılında 2 milyar 6 milyon lira,
2021 yılında 2 milyar 714 milyon lira örtülü ödenekten harcama gerçekleşmiş. Bu kadar büyük rakamlar için örtülü ödenekten harcama yapılıyorsa ancak bu devletin yararına ve güvenlik tedbirleri söz konusu olduğunda makul kabul edilebilir. Tüm yetkinin tek adamın elinde olduğu bu sistemde hesabını vermeden sorumsuzca harcama yapılabiliyorsa, bu 84 milyon kişinin cüzdanının bir kişinin insafına kalması demektir. Türkiye’nin şu an ki durumu tam olarak bu durumun özetidir” diye konuştu.

Etiketler
Para Orhan Sümer