'Gökkuşağı' davasında bilirkişi raporu istendi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yargılandığı davada mahkeme heyeti, video görüntüleri ve sanık fotoğraflarına ilişkin bilirkişi raporu istedi. Duruşma 18 Ocak 2022'ye ertelendi.

'Gökkuşağı' davasında bilirkişi raporu istendi

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir önceki atanmış Rektör Prof. Dr. Melih Bulu’nun protesto edildiği eylemler sırasında 'gökkuşağı bayrağı' açtıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 1 araştırma görevlisi ve 11 öğrencinin 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşması bugün İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya sanık müdafileri katıldı. Mahkeme, henüz mahkemeye ulaşmayan sanık fotoğraflarının istenmesine, onların gelmesinden sonra da olaya ilişkin görüntü kayıtları ve fotoğrafların karşılaştırılması, incelenerek bir rapor hazırlanması için bilirkişiye gönderilmesine karar verdi.

'SÜREÇ HUKUKA AYKIRI BAŞLADI'

Sanıkların avukatı Sevdanur Bayram, duruşmada söz alarak, “Davaya konu süreç, 4 kişinin gökkuşağı bayrağı taşımasıyla başlatılmış, daha sonra diğer kişiler dahil edilmiştir. Süreç hukuka aykırı başlamıştır. Suçun unsurları oluşmamıştır. Ayrıca dosyaya sunulan polis kamera görüntüleri delil olarak kabul edilemez. Bu delillerin hukuka aykırı olduğu, sanık haklarını ihlal ettiği ve dosyaya konulamayacağı ilgili kararlarda ifade edilmektedir. Bu nedenle CD’nin bilirkişiye verilmesi yönündeki ara karardan dönülmesini talep ederiz” dedi.

Sanık avukatının itirazına karşın kararından dönmeyen mahkeme, bilirkişi raporunun beklenmesine ve duruşmanın 18 Ocak 2022 tarihine ertelenmesine hükmetti. (ANKA)

Etiketler
Boğaziçi Üniversitesi Mahkeme Öğrenci Üniversite