Altın fiyatlarını dolar vurdu: Kritik eşiğin altına geriledi!

Altının gram fiyatı dolara olan talebin artmasıyla kritik eşik olan bin TL'nin altına geriledi.

Altın fiyatlarını dolar vurdu: Kritik eşiğin altına geriledi!

GERÇEK GÜNDEM - Çin'de yeni tip koronavirüs salgını kapsamında devreye alınan karantina tedbirleri ve küresel çapta açıklanan zayıf imalat sanayi verileri sonrası artan resesyon endişeleri ile dolar endeksi 110 sınırına kadar çıkarak Haziran 2002'den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Dolara olan talebin artması ile altının ons fiyatı dün bin 689 doların altına inerek 6 haftanın en düşük seviyesini görürken, bu paralelde altının gram fiyatı da günü yüzde 0,7 azalışla 993,5 liradan tamamladı.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Altının gram fiyatı, yeni güne ise sınırlı yükselişle başlamasının ardından önceki kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 997 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Aynı dakikalarda çeyrek altın bin 640 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 700 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu dakikalarda önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,2 üzerinde 1.702 dolardan işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARINDA DOLAR BASKISI

Analistler, enflasyonist endişeler nedeniyle merkez bankalarının atacağı agresif politika adımlarının, halihazırda yavaşlayan ekonomileri resesyona itebileceği beklentileri ile küresel çapta dolar talebinin arttığını belirterek, bu doğrultuda altın fiyatlarındaki baskının da sürdüğünü söyledi.

FED ETKİSİ

Hem ABD Merkez Bankası'nın (Fed) hem de Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu ayki toplantılarında 75 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimalinin arttığına işaret eden analistler, bugün ABD'nin istihdam raporunda yer alan verilerin fiyatlamaların şekillenmesi açısından önem taşıdığını kaydetti.

Piyasa beklentileri, tarım dışı istihdam artışının yavaşlayacağına, ancak işsizlik oranının yüzde 3,5'de sabit kalarak karışık sinyal vereceğine işaret ediyor.

BİN 720 DOLAR DİRENÇ KONUMUNDA

Analistler, bugün ayrıca ABD'de dayanıklı mal siparişleri ve Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) verilerinin de takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında bin 680 doların destek, bin 720 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Etiketler
Dolar Altın