Bakanlık harekete geçti: 'Bu ürünler indirimli satılsın'

Tarım Bakanlığı'nca hazırlanan kılavuzda, tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli satılması önerisinde bulunuldu.

Bakanlık harekete geçti: 'Bu ürünler indirimli satılsın'

'Müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran' meyve ve sebzelere reyon indirimi uygulanabileceği belirtilen kılavuzda, indirim ile satılamayan ürünlerin ise ihtiyaç sahiplerine ücretsiz verilebileceği ifade edildi.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre kılavuzda, Türkiye'de kişi başına düşen gıda atığının 93 kilogram olduğu, 1 kg kırmızı et üretimi için 15 bin litre, 1 kg domates üretimi için 214 litre su tüketildiği anımsatıldı.

AMAÇ, GIDANIN İSRAF OLMADAN TÜKETİCİYLE BULUŞMASINI SAĞLAMAK

Marketlerde gıda satışını hızlandırmanın, tercih edilen ilk strateji olduğu vurgulanan kılavuzda, "Gıda israfını önleme konusunda etkili ve gıda satış noktaları tarafından tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise reyon indirimleridir. Tüketim tarihine az kalmış ambalajlı gıdalarda, müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve sebze ürünlerinde uygulanan reyon indirimleri de, gıdanın israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır" denildi.

DİNAMİK FİYATLANDIRMA STRATEJİLERİ

Kılavuzda, "Hala tüketilebilir özellikteki tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli fiyatlar ile satışa sunulmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan ürünlerin satışlarını artırmak için bu ürünlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın" önerisinde bulunuldu.

Etiketler
Bakanlık Tarım Bakanlığı