ABD: Türkiye'nin NATO yaklaşımı bir Washington-Ankara sorunu değil

ABD Dışişleri'nden yapılan açıklamada Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik tutumunun ABD ile Türkiye arasında iki taraflı bir sorun olmadığı belirtildi

ABD: Türkiye'nin NATO yaklaşımı bir Washington-Ankara sorunu değil

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik yaklaşımının Washington ve Ankara arasında iki taraflı bir sorun olmadığını söyledi. Bununla beraber ABD'nin Ankara ile görüşmelere devam ettiği ve anlaşmazlığın aşılacağından emin olunduğu belirtildi.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price cuma günü yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin endişelerinin giderileceğine ve Finlandiya ile İsveç'in NATO'ya katılım sürecinde bir ittifak olarak fikir birliğine varabileceğimize olan güvenimiz devam ediyor." ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da hafta içinde Türkiye ile ittifak arasındaki anlaşmazlığın ABD'nin bir sorunu olmadığını ancak Washington'un çözüm istediğini ve gereken desteği vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Price, "Finlandiya ve İsveç doğrudan Türkiye ile birlikte çalışıyor ancak biz de Türkiye ile bu soruna ilişkin görüşmelere devam ediyoruz." şeklinde konuştu. Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun çarşamba günü New York'ta "iyi ve yapıcı" bir görüşme yaptığını belirtti.

Finlandiya ve İsveç, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgali sonrası NATO üyeliği için harekete geçmiş, geçtiğimiz hafta resmi başvurusunu yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in "terör gruplarına verdiği destek" nedeniyle iki ülkenin NATO üyeliğine "evet" denmeyeceğini açıklamıştı.

Sorunun, Türkiye ile İsveç ve Finlandiya arasında çözüme kavuşması beklenirken bazı analistler, Türkiye'nin bu konuyu Washington ile Ankara arasında devam eden, F-16 alımı gibi sorunlar için kullanmayı amaçladığını söylüyor.

NATO'ya yeni üye alımı da dahil kararların ittifaktaki tüm ülkeler arasında oy birliği ile alınması gerekiyor.

Etiketler
İsveç NATO Ankara Finlandiya Washington